| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kituutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kituutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kituutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kituutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kituuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kituutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kituutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kituutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kituutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kituutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kituuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kituuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kituuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kituuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kituuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kituuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kituuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kituuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kituuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kituuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kituuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kituuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kituuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kituuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kituuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kituuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kituuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kituuttanevat |