| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | kemia | |
| Monikko | diboraanit | Genetiivi | diboraanin |
| Monikon genetiivi | diboraanien | Partitiivi | diboraania |
| Monikon partitiivi | diboraaneja | Inessiivi | diboraanissa |
| Monikon inessiivi | diboraaneissa | Elatiivi | diboraanista |
| Monikon elatiivi | diboraaneista | Illatiivi | diboraaniin |
| Monikon illatiivi | diboraaneihin | Adessiivi | diboraanilla |
| Monikon adessiivi | diboraaneilla | Ablatiivi | diboraanilta |
| Monikon ablatiivi | diboraaneilta | Allatiivi | diboraanille |
| Monikon allatiivi | diboraaneille | Essiivi | diboraanina |
| Monikon essiivi | diboraaneina | Translatiivi | diboraaniksi |
| Monikon translatiivi | diboraaneiksi | Monikon instruktiivi | diboraanein |
| Abessiivi | diboraanitta | Monikon abessiivi | diboraaneitta |
| Monikon akkusatiivi | diboraanit |