| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | kemia | |
| Monikko | kalsiumfluoridit | Genetiivi | kalsiumfluoridin |
| Monikon genetiivi | kalsiumfluoridien | Partitiivi | kalsiumfluoridia |
| Monikon partitiivi | kalsiumfluorideja | Inessiivi | kalsiumfluoridissa |
| Monikon inessiivi | kalsiumfluorideissa | Elatiivi | kalsiumfluoridista |
| Monikon elatiivi | kalsiumfluorideista | Illatiivi | kalsiumfluoridiin |
| Monikon illatiivi | kalsiumfluorideihin | Adessiivi | kalsiumfluoridilla |
| Monikon adessiivi | kalsiumfluorideilla | Ablatiivi | kalsiumfluoridilta |
| Monikon ablatiivi | kalsiumfluorideilta | Allatiivi | kalsiumfluoridille |
| Monikon allatiivi | kalsiumfluorideille | Essiivi | kalsiumfluoridina |
| Monikon essiivi | kalsiumfluorideina | Translatiivi | kalsiumfluoridiksi |
| Monikon translatiivi | kalsiumfluorideiksi | Monikon instruktiivi | kalsiumfluoridein |
| Abessiivi | kalsiumfluoriditta | Monikon abessiivi | kalsiumfluorideitta |
| Monikon akkusatiivi | kalsiumfluoridit |