| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | inkat | Genetiivi | inkan |
| Monikon genetiivi | inkojen | Partitiivi | inkaa |
| Monikon partitiivi | inkoja | Inessiivi | inkassa |
| Monikon inessiivi | inkoissa | Elatiivi | inkasta |
| Monikon elatiivi | inkoista | Illatiivi | inkaan |
| Monikon illatiivi | inkoihin | Adessiivi | inkalla |
| Monikon adessiivi | inkoilla | Ablatiivi | inkalta |
| Monikon ablatiivi | inkoilta | Allatiivi | inkalle |
| Monikon allatiivi | inkoille | Essiivi | inkana |
| Monikon essiivi | inkoina | Translatiivi | inkaksi |
| Monikon translatiivi | inkoiksi | Monikon instruktiivi | inkoin |
| Abessiivi | inkatta | Monikon abessiivi | inkoitta |
| Monikon akkusatiivi | inkat |