Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈiŋkɑ/
Käännös
Substantiivit
1.

Määritelmät

Substantiivi

  1. Etelä-Amerikassa länsirannikolla ja Andien vuoristoissa eläneen intiaanikansan jäsen

Taivutusmuodot

MonikkoinkatGenetiiviinkan
Monikon genetiiviinkojenPartitiiviinkaa
Monikon partitiiviinkojaInessiiviinkassa
Monikon inessiiviinkoissaElatiiviinkasta
Monikon elatiiviinkoistaIllatiiviinkaan
Monikon illatiiviinkoihinAdessiiviinkalla
Monikon adessiiviinkoillaAblatiiviinkalta
Monikon ablatiiviinkoiltaAllatiiviinkalle
Monikon allatiiviinkoilleEssiiviinkana
Monikon essiiviinkoinaTranslatiiviinkaksi
Monikon translatiiviinkoiksiMonikon instruktiiviinkoin
AbessiiviinkattaMonikon abessiiviinkoitta
Monikon akkusatiiviinkat