| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | filtraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | filtraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | filtraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | filtraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | filtraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | filtraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | filtrasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | filtrasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | filtrasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | filtrasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | filtrasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | filtrasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | filtraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | filtraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | filtraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | filtraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | filtraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | filtraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | filtraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | filtratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | filtratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | filtratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | filtratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | filtrannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | filtrannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | filtrannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | filtrannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | filtrannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | filtrannevat | | |