| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | yeasty |
| Monikko | hiivaiset | Monikko | hiivaiseni |
| Monikko | hiivaisesi | Monikko | hiivaisemme |
| Monikko | hiivaisenne | Monikko | hiivaisensa |
| Genetiivi | hiivaisen | Genetiivi | hiivaiseni |
| Genetiivi | hiivaisesi | Genetiivi | hiivaisemme |
| Genetiivi | hiivaisenne | Genetiivi | hiivaisensa |
| Monikon genetiivi | hiivaisten | Monikon genetiivi | hiivaisien |
| Monikon genetiivi | hiivaisteni | Monikon genetiivi | hiivaisieni |
| Monikon genetiivi | hiivaistesi | Monikon genetiivi | hiivaisiesi |
| Monikon genetiivi | hiivaistemme | Monikon genetiivi | hiivaisiemme |
| Monikon genetiivi | hiivaistenne | Monikon genetiivi | hiivaisienne |
| Monikon genetiivi | hiivaistensa | Monikon genetiivi | hiivaisiensa |
| Partitiivi | hiivaista | Partitiivi | hiivaistani |
| Partitiivi | hiivaistasi | Partitiivi | hiivaistamme |
| Partitiivi | hiivaistanne | Partitiivi | hiivaistaan |
| Partitiivi | hiivaistansa | Monikon partitiivi | hiivaisia |
| Monikon partitiivi | hiivaisiani | Monikon partitiivi | hiivaisiasi |
| Monikon partitiivi | hiivaisiamme | Monikon partitiivi | hiivaisianne |
| Monikon partitiivi | hiivaisiaan | Monikon partitiivi | hiivaisiansa |
| Inessiivi | hiivaisessa | Inessiivi | hiivaisessani |
| Inessiivi | hiivaisessasi | Inessiivi | hiivaisessamme |
| Inessiivi | hiivaisessanne | Inessiivi | hiivaisessaan |
| Inessiivi | hiivaisessansa | Monikon inessiivi | hiivaisissa |
| Monikon inessiivi | hiivaisissani | Monikon inessiivi | hiivaisissasi |
| Monikon inessiivi | hiivaisissamme | Monikon inessiivi | hiivaisissanne |
| Monikon inessiivi | hiivaisissaan | Monikon inessiivi | hiivaisissansa |
| Elatiivi | hiivaisesta | Elatiivi | hiivaisestani |
| Elatiivi | hiivaisestasi | Elatiivi | hiivaisestamme |
| Elatiivi | hiivaisestanne | Elatiivi | hiivaisestaan |
| Elatiivi | hiivaisestansa | Monikon elatiivi | hiivaisista |
| Monikon elatiivi | hiivaisistani | Monikon elatiivi | hiivaisistasi |
| Monikon elatiivi | hiivaisistamme | Monikon elatiivi | hiivaisistanne |
| Monikon elatiivi | hiivaisistaan | Monikon elatiivi | hiivaisistansa |
| Illatiivi | hiivaiseen | Illatiivi | hiivaiseeni |
| Illatiivi | hiivaiseesi | Illatiivi | hiivaiseemme |
| Illatiivi | hiivaiseenne | Illatiivi | hiivaiseensa |
| Monikon illatiivi | hiivaisiin | Monikon illatiivi | hiivaisiini |
| Monikon illatiivi | hiivaisiisi | Monikon illatiivi | hiivaisiimme |
| Monikon illatiivi | hiivaisiinne | Monikon illatiivi | hiivaisiinsa |
| Adessiivi | hiivaisella | Adessiivi | hiivaisellani |
| Adessiivi | hiivaisellasi | Adessiivi | hiivaisellamme |
| Adessiivi | hiivaisellanne | Adessiivi | hiivaisellaan |
| Adessiivi | hiivaisellansa | Monikon adessiivi | hiivaisilla |
| Monikon adessiivi | hiivaisillani | Monikon adessiivi | hiivaisillasi |
| Monikon adessiivi | hiivaisillamme | Monikon adessiivi | hiivaisillanne |
| Monikon adessiivi | hiivaisillaan | Monikon adessiivi | hiivaisillansa |
| Ablatiivi | hiivaiselta | Ablatiivi | hiivaiseltani |
| Ablatiivi | hiivaiseltasi | Ablatiivi | hiivaiseltamme |
| Ablatiivi | hiivaiseltanne | Ablatiivi | hiivaiseltaan |
| Ablatiivi | hiivaiseltansa | Monikon ablatiivi | hiivaisilta |
| Monikon ablatiivi | hiivaisiltani | Monikon ablatiivi | hiivaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | hiivaisiltamme | Monikon ablatiivi | hiivaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | hiivaisiltaan | Monikon ablatiivi | hiivaisiltansa |
| Allatiivi | hiivaiselle | Allatiivi | hiivaiselleni |
| Allatiivi | hiivaisellesi | Allatiivi | hiivaisellemme |
| Allatiivi | hiivaisellenne | Allatiivi | hiivaiselleen |
| Allatiivi | hiivaisellensa | Monikon allatiivi | hiivaisille |
| Monikon allatiivi | hiivaisilleni | Monikon allatiivi | hiivaisillesi |
| Monikon allatiivi | hiivaisillemme | Monikon allatiivi | hiivaisillenne |
| Monikon allatiivi | hiivaisilleen | Monikon allatiivi | hiivaisillensa |
| Essiivi | hiivaisena | Essiivi | hiivaisenani |
| Essiivi | hiivaisenasi | Essiivi | hiivaisenamme |
| Essiivi | hiivaisenanne | Essiivi | hiivaisenaan |
| Essiivi | hiivaisenansa | Monikon essiivi | hiivaisina |
| Monikon essiivi | hiivaisinani | Monikon essiivi | hiivaisinasi |
| Monikon essiivi | hiivaisinamme | Monikon essiivi | hiivaisinanne |
| Monikon essiivi | hiivaisinaan | Monikon essiivi | hiivaisinansa |
| Translatiivi | hiivaiseksi | Translatiivi | hiivaisekseni |
| Translatiivi | hiivaiseksesi | Translatiivi | hiivaiseksemme |
| Translatiivi | hiivaiseksenne | Translatiivi | hiivaisekseen |
| Translatiivi | hiivaiseksensa | Monikon translatiivi | hiivaisiksi |
| Monikon translatiivi | hiivaisikseni | Monikon translatiivi | hiivaisiksesi |
| Monikon translatiivi | hiivaisiksemme | Monikon translatiivi | hiivaisiksenne |
| Monikon translatiivi | hiivaisikseen | Monikon translatiivi | hiivaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | hiivaisin | Abessiivi | hiivaisetta |
| Abessiivi | hiivaisettani | Abessiivi | hiivaisettasi |
| Abessiivi | hiivaisettamme | Abessiivi | hiivaisettanne |
| Abessiivi | hiivaisettaan | Abessiivi | hiivaisettansa |
| Monikon abessiivi | hiivaisitta | Monikon abessiivi | hiivaisittani |
| Monikon abessiivi | hiivaisittasi | Monikon abessiivi | hiivaisittamme |
| Monikon abessiivi | hiivaisittanne | Monikon abessiivi | hiivaisittaan |
| Monikon abessiivi | hiivaisittansa | Monikon komitatiivi | hiivaisine |
| Monikon komitatiivi | hiivaisineni | Monikon komitatiivi | hiivaisinesi |
| Monikon komitatiivi | hiivaisinemme | Monikon komitatiivi | hiivaisinenne |
| Monikon komitatiivi | hiivaisineen | Monikon komitatiivi | hiivaisinensa |
| Komparatiivi | hiivaisempi | Superlatiivi | hiivaisin |
| Monikon akkusatiivi | hiivaiset | Monikon akkusatiivi | hiivaiseni |
| Monikon akkusatiivi | hiivaisesi | Monikon akkusatiivi | hiivaisemme |
| Monikon akkusatiivi | hiivaisenne | Monikon akkusatiivi | hiivaisensa |
| Akkusatiivi | hiivaiseni | Akkusatiivi | hiivaisesi |
| Akkusatiivi | hiivaisemme | Akkusatiivi | hiivaisenne |
| Akkusatiivi | hiivaisensa |