Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. pitkälle edennyt

Taivutusmuodot

MonikkokehittyneetMonikkokehittyneeni
MonikkokehittyneesiMonikkokehittyneemme
MonikkokehittyneenneMonikkokehittyneensä
GenetiivikehittyneenGenetiivikehittyneeni
GenetiivikehittyneesiGenetiivikehittyneemme
GenetiivikehittyneenneGenetiivikehittyneensä
Monikon genetiivikehittyneidenMonikon genetiivikehittyneitten
Monikon genetiivikehittyneideniMonikon genetiivikehittyneitteni
Monikon genetiivikehittyneidesiMonikon genetiivikehittyneittesi
Monikon genetiivikehittyneidemmeMonikon genetiivikehittyneittemme
Monikon genetiivikehittyneidenneMonikon genetiivikehittyneittenne
Monikon genetiivikehittyneidensäMonikon genetiivikehittyneittensä
PartitiivikehittynyttäPartitiivikehittynyttäni
PartitiivikehittynyttäsiPartitiivikehittynyttämme
PartitiivikehittynyttännePartitiivikehittynyttään
PartitiivikehittynyttänsäMonikon partitiivikehittyneitä
Monikon partitiivikehittyneitäniMonikon partitiivikehittyneitäsi
Monikon partitiivikehittyneitämmeMonikon partitiivikehittyneitänne
Monikon partitiivikehittyneitäänMonikon partitiivikehittyneitänsä
InessiivikehittyneessäInessiivikehittyneessäni
InessiivikehittyneessäsiInessiivikehittyneessämme
InessiivikehittyneessänneInessiivikehittyneessään
InessiivikehittyneessänsäMonikon inessiivikehittyneissä
Monikon inessiivikehittyneissäniMonikon inessiivikehittyneissäsi
Monikon inessiivikehittyneissämmeMonikon inessiivikehittyneissänne
Monikon inessiivikehittyneissäänMonikon inessiivikehittyneissänsä
ElatiivikehittyneestäElatiivikehittyneestäni
ElatiivikehittyneestäsiElatiivikehittyneestämme
ElatiivikehittyneestänneElatiivikehittyneestään
ElatiivikehittyneestänsäMonikon elatiivikehittyneistä
Monikon elatiivikehittyneistäniMonikon elatiivikehittyneistäsi
Monikon elatiivikehittyneistämmeMonikon elatiivikehittyneistänne
Monikon elatiivikehittyneistäänMonikon elatiivikehittyneistänsä
IllatiivikehittyneeseenIllatiivikehittyneeseeni
IllatiivikehittyneeseesiIllatiivikehittyneeseemme
IllatiivikehittyneeseenneIllatiivikehittyneeseensä
Monikon illatiivikehittyneisiinMonikon illatiivikehittyneihin
Monikon illatiivikehittyneisiiniMonikon illatiivikehittyneihini
Monikon illatiivikehittyneisiisiMonikon illatiivikehittyneihisi
Monikon illatiivikehittyneisiimmeMonikon illatiivikehittyneihimme
Monikon illatiivikehittyneisiinneMonikon illatiivikehittyneihinne
Monikon illatiivikehittyneisiinsäMonikon illatiivikehittyneihinsä
AdessiivikehittyneelläAdessiivikehittyneelläni
AdessiivikehittyneelläsiAdessiivikehittyneellämme
AdessiivikehittyneellänneAdessiivikehittyneellään
AdessiivikehittyneellänsäMonikon adessiivikehittyneillä
Monikon adessiivikehittyneilläniMonikon adessiivikehittyneilläsi
Monikon adessiivikehittyneillämmeMonikon adessiivikehittyneillänne
Monikon adessiivikehittyneilläänMonikon adessiivikehittyneillänsä
AblatiivikehittyneeltäAblatiivikehittyneeltäni
AblatiivikehittyneeltäsiAblatiivikehittyneeltämme
AblatiivikehittyneeltänneAblatiivikehittyneeltään
AblatiivikehittyneeltänsäMonikon ablatiivikehittyneiltä
Monikon ablatiivikehittyneiltäniMonikon ablatiivikehittyneiltäsi
Monikon ablatiivikehittyneiltämmeMonikon ablatiivikehittyneiltänne
Monikon ablatiivikehittyneiltäänMonikon ablatiivikehittyneiltänsä
AllatiivikehittyneelleAllatiivikehittyneelleni
AllatiivikehittyneellesiAllatiivikehittyneellemme
AllatiivikehittyneellenneAllatiivikehittyneelleen
AllatiivikehittyneellensäMonikon allatiivikehittyneille
Monikon allatiivikehittyneilleniMonikon allatiivikehittyneillesi
Monikon allatiivikehittyneillemmeMonikon allatiivikehittyneillenne
Monikon allatiivikehittyneilleenMonikon allatiivikehittyneillensä
EssiivikehittyneenäEssiivikehittyneenäni
EssiivikehittyneenäsiEssiivikehittyneenämme
EssiivikehittyneenänneEssiivikehittyneenään
EssiivikehittyneenänsäMonikon essiivikehittyneinä
Monikon essiivikehittyneinäniMonikon essiivikehittyneinäsi
Monikon essiivikehittyneinämmeMonikon essiivikehittyneinänne
Monikon essiivikehittyneinäänMonikon essiivikehittyneinänsä
TranslatiivikehittyneeksiTranslatiivikehittyneekseni
TranslatiivikehittyneeksesiTranslatiivikehittyneeksemme
TranslatiivikehittyneeksenneTranslatiivikehittyneekseen
TranslatiivikehittyneeksensäMonikon translatiivikehittyneiksi
Monikon translatiivikehittyneikseniMonikon translatiivikehittyneiksesi
Monikon translatiivikehittyneiksemmeMonikon translatiivikehittyneiksenne
Monikon translatiivikehittyneikseenMonikon translatiivikehittyneiksensä
Monikon instruktiivikehittyneinAbessiivikehittyneettä
AbessiivikehittyneettäniAbessiivikehittyneettäsi
AbessiivikehittyneettämmeAbessiivikehittyneettänne
AbessiivikehittyneettäänAbessiivikehittyneettänsä
Monikon abessiivikehittyneittäMonikon abessiivikehittyneittäni
Monikon abessiivikehittyneittäsiMonikon abessiivikehittyneittämme
Monikon abessiivikehittyneittänneMonikon abessiivikehittyneittään
Monikon abessiivikehittyneittänsäMonikon komitatiivikehittyneine
Monikon komitatiivikehittyneineniMonikon komitatiivikehittyneinesi
Monikon komitatiivikehittyneinemmeMonikon komitatiivikehittyneinenne
Monikon komitatiivikehittyneineenMonikon komitatiivikehittyneinensä
KomparatiivikehittyneempiSuperlatiivikehittynein
Monikon akkusatiivikehittyneetMonikon akkusatiivikehittyneeni
Monikon akkusatiivikehittyneesiMonikon akkusatiivikehittyneemme
Monikon akkusatiivikehittyneenneMonikon akkusatiivikehittyneensä
AkkusatiivikehittyneeniAkkusatiivikehittyneesi
AkkusatiivikehittyneemmeAkkusatiivikehittyneenne
Akkusatiivikehittyneensä

Luokat