| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | ahnaat | Monikko | ahnaani |
| Monikko | ahnaasi | Monikko | ahnaamme |
| Monikko | ahnaanne | Monikko | ahnaansa |
| Genetiivi | ahnaan | Genetiivi | ahnaani |
| Genetiivi | ahnaasi | Genetiivi | ahnaamme |
| Genetiivi | ahnaanne | Genetiivi | ahnaansa |
| Monikon genetiivi | ahnaiden | Monikon genetiivi | ahnaitten |
| Monikon genetiivi | ahnaideni | Monikon genetiivi | ahnaitteni |
| Monikon genetiivi | ahnaidesi | Monikon genetiivi | ahnaittesi |
| Monikon genetiivi | ahnaidemme | Monikon genetiivi | ahnaittemme |
| Monikon genetiivi | ahnaidenne | Monikon genetiivi | ahnaittenne |
| Monikon genetiivi | ahnaidensa | Monikon genetiivi | ahnaittensa |
| Partitiivi | ahnasta | Partitiivi | ahnastani |
| Partitiivi | ahnastasi | Partitiivi | ahnastamme |
| Partitiivi | ahnastanne | Partitiivi | ahnastaan |
| Partitiivi | ahnastansa | Monikon partitiivi | ahnaita |
| Monikon partitiivi | ahnaitani | Monikon partitiivi | ahnaitasi |
| Monikon partitiivi | ahnaitamme | Monikon partitiivi | ahnaitanne |
| Monikon partitiivi | ahnaitaan | Monikon partitiivi | ahnaitansa |
| Inessiivi | ahnaassa | Inessiivi | ahnaassani |
| Inessiivi | ahnaassasi | Inessiivi | ahnaassamme |
| Inessiivi | ahnaassanne | Inessiivi | ahnaassaan |
| Inessiivi | ahnaassansa | Monikon inessiivi | ahnaissa |
| Monikon inessiivi | ahnaissani | Monikon inessiivi | ahnaissasi |
| Monikon inessiivi | ahnaissamme | Monikon inessiivi | ahnaissanne |
| Monikon inessiivi | ahnaissaan | Monikon inessiivi | ahnaissansa |
| Elatiivi | ahnaasta | Elatiivi | ahnaastani |
| Elatiivi | ahnaastasi | Elatiivi | ahnaastamme |
| Elatiivi | ahnaastanne | Elatiivi | ahnaastaan |
| Elatiivi | ahnaastansa | Monikon elatiivi | ahnaista |
| Monikon elatiivi | ahnaistani | Monikon elatiivi | ahnaistasi |
| Monikon elatiivi | ahnaistamme | Monikon elatiivi | ahnaistanne |
| Monikon elatiivi | ahnaistaan | Monikon elatiivi | ahnaistansa |
| Illatiivi | ahnaaseen | Illatiivi | ahnaaseeni |
| Illatiivi | ahnaaseesi | Illatiivi | ahnaaseemme |
| Illatiivi | ahnaaseenne | Illatiivi | ahnaaseensa |
| Monikon illatiivi | ahnaisiin | Monikon illatiivi | ahnaisiini |
| Monikon illatiivi | ahnaisiisi | Monikon illatiivi | ahnaisiimme |
| Monikon illatiivi | ahnaisiinne | Monikon illatiivi | ahnaisiinsa |
| Adessiivi | ahnaalla | Adessiivi | ahnaallani |
| Adessiivi | ahnaallasi | Adessiivi | ahnaallamme |
| Adessiivi | ahnaallanne | Adessiivi | ahnaallaan |
| Adessiivi | ahnaallansa | Monikon adessiivi | ahnailla |
| Monikon adessiivi | ahnaillani | Monikon adessiivi | ahnaillasi |
| Monikon adessiivi | ahnaillamme | Monikon adessiivi | ahnaillanne |
| Monikon adessiivi | ahnaillaan | Monikon adessiivi | ahnaillansa |
| Ablatiivi | ahnaalta | Ablatiivi | ahnaaltani |
| Ablatiivi | ahnaaltasi | Ablatiivi | ahnaaltamme |
| Ablatiivi | ahnaaltanne | Ablatiivi | ahnaaltaan |
| Ablatiivi | ahnaaltansa | Monikon ablatiivi | ahnailta |
| Monikon ablatiivi | ahnailtani | Monikon ablatiivi | ahnailtasi |
| Monikon ablatiivi | ahnailtamme | Monikon ablatiivi | ahnailtanne |
| Monikon ablatiivi | ahnailtaan | Monikon ablatiivi | ahnailtansa |
| Allatiivi | ahnaalle | Allatiivi | ahnaalleni |
| Allatiivi | ahnaallesi | Allatiivi | ahnaallemme |
| Allatiivi | ahnaallenne | Allatiivi | ahnaalleen |
| Allatiivi | ahnaallensa | Monikon allatiivi | ahnaille |
| Monikon allatiivi | ahnailleni | Monikon allatiivi | ahnaillesi |
| Monikon allatiivi | ahnaillemme | Monikon allatiivi | ahnaillenne |
| Monikon allatiivi | ahnailleen | Monikon allatiivi | ahnaillensa |
| Essiivi | ahnaana | Essiivi | ahnaanani |
| Essiivi | ahnaanasi | Essiivi | ahnaanamme |
| Essiivi | ahnaananne | Essiivi | ahnaanaan |
| Essiivi | ahnaanansa | Monikon essiivi | ahnaina |
| Monikon essiivi | ahnainani | Monikon essiivi | ahnainasi |
| Monikon essiivi | ahnainamme | Monikon essiivi | ahnainanne |
| Monikon essiivi | ahnainaan | Monikon essiivi | ahnainansa |
| Translatiivi | ahnaaksi | Translatiivi | ahnaakseni |
| Translatiivi | ahnaaksesi | Translatiivi | ahnaaksemme |
| Translatiivi | ahnaaksenne | Translatiivi | ahnaakseen |
| Translatiivi | ahnaaksensa | Monikon translatiivi | ahnaiksi |
| Monikon translatiivi | ahnaikseni | Monikon translatiivi | ahnaiksesi |
| Monikon translatiivi | ahnaiksemme | Monikon translatiivi | ahnaiksenne |
| Monikon translatiivi | ahnaikseen | Monikon translatiivi | ahnaiksensa |
| Monikon instruktiivi | ahnain | Abessiivi | ahnaatta |
| Abessiivi | ahnaattani | Abessiivi | ahnaattasi |
| Abessiivi | ahnaattamme | Abessiivi | ahnaattanne |
| Abessiivi | ahnaattaan | Abessiivi | ahnaattansa |
| Monikon abessiivi | ahnaitta | Monikon abessiivi | ahnaittani |
| Monikon abessiivi | ahnaittasi | Monikon abessiivi | ahnaittamme |
| Monikon abessiivi | ahnaittanne | Monikon abessiivi | ahnaittaan |
| Monikon abessiivi | ahnaittansa | Monikon komitatiivi | ahnaine |
| Monikon komitatiivi | ahnaineni | Monikon komitatiivi | ahnainesi |
| Monikon komitatiivi | ahnainemme | Monikon komitatiivi | ahnainenne |
| Monikon komitatiivi | ahnaineen | Monikon komitatiivi | ahnainensa |
| Komparatiivi | ahnaampi | Superlatiivi | ahnain |
| Monikon akkusatiivi | ahnaat | Monikon akkusatiivi | ahnaani |
| Monikon akkusatiivi | ahnaasi | Monikon akkusatiivi | ahnaamme |
| Monikon akkusatiivi | ahnaanne | Monikon akkusatiivi | ahnaansa |
| Akkusatiivi | ahnaani | Akkusatiivi | ahnaasi |
| Akkusatiivi | ahnaamme | Akkusatiivi | ahnaanne |
| Akkusatiivi | ahnaansa |