| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hihitän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hihität |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hihitämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hihitätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hihittävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hihitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hihittivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hihittäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hihittäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hihittäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hihittäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hihittäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hihittäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hihitä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hihittäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hihittäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hihittäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hihittäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hihittänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hihittänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hihittänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hihittänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hihittänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hihittänevät |