| Monikko | maustamiset | Genetiivi | maustamisen |
| Monikon genetiivi | maustamisten | Monikon genetiivi | maustamisien |
| Partitiivi | maustamista | Monikon partitiivi | maustamisia |
| Inessiivi | maustamisessa | Monikon inessiivi | maustamisissa |
| Elatiivi | maustamisesta | Monikon elatiivi | maustamisista |
| Illatiivi | maustamiseen | Monikon illatiivi | maustamisiin |
| Adessiivi | maustamisella | Monikon adessiivi | maustamisilla |
| Ablatiivi | maustamiselta | Monikon ablatiivi | maustamisilta |
| Allatiivi | maustamiselle | Monikon allatiivi | maustamisille |
| Essiivi | maustamisena | Monikon essiivi | maustamisina |
| Translatiivi | maustamiseksi | Monikon translatiivi | maustamisiksi |
| Monikon instruktiivi | maustamisin | Abessiivi | maustamisetta |
| Monikon abessiivi | maustamisitta | Monikon akkusatiivi | maustamiset |