| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | mastitis |
| japani | 乳腺炎 (nyūsen'en) |
| kreikka | μαστίτις (mastítis) |
| ranska | mastite |
| saksa | Mastitis, Mastadenitis |
| tšekki | mastitida |
| venäjä | мастит (mastit), грудница (grudnitsa) |
| Monikko | mastiitit | Genetiivi | mastiitin |
| Monikon genetiivi | mastiittien | Partitiivi | mastiittia |
| Monikon partitiivi | mastiitteja | Inessiivi | mastiitissa |
| Monikon inessiivi | mastiiteissa | Elatiivi | mastiitista |
| Monikon elatiivi | mastiiteista | Illatiivi | mastiittiin |
| Monikon illatiivi | mastiitteihin | Adessiivi | mastiitilla |
| Monikon adessiivi | mastiiteilla | Ablatiivi | mastiitilta |
| Monikon ablatiivi | mastiiteilta | Allatiivi | mastiitille |
| Monikon allatiivi | mastiiteille | Essiivi | mastiittina |
| Monikon essiivi | mastiitteina | Translatiivi | mastiitiksi |
| Monikon translatiivi | mastiiteiksi | Monikon instruktiivi | mastiitein |
| Abessiivi | mastiititta | Monikon abessiivi | mastiiteitta |
| Monikon akkusatiivi | mastiitit |