| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | juoksemiset | Genetiivi | juoksemisen |
| Monikon genetiivi | juoksemisten | Monikon genetiivi | juoksemisien |
| Partitiivi | juoksemista | Monikon partitiivi | juoksemisia |
| Inessiivi | juoksemisessa | Monikon inessiivi | juoksemisissa |
| Elatiivi | juoksemisesta | Monikon elatiivi | juoksemisista |
| Illatiivi | juoksemiseen | Monikon illatiivi | juoksemisiin |
| Adessiivi | juoksemisella | Monikon adessiivi | juoksemisilla |
| Ablatiivi | juoksemiselta | Monikon ablatiivi | juoksemisilta |
| Allatiivi | juoksemiselle | Monikon allatiivi | juoksemisille |
| Essiivi | juoksemisena | Monikon essiivi | juoksemisina |
| Translatiivi | juoksemiseksi | Monikon translatiivi | juoksemisiksi |
| Monikon instruktiivi | juoksemisin | Abessiivi | juoksemisetta |
| Monikon abessiivi | juoksemisitta | Monikon akkusatiivi | juoksemiset |