| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| Monikko | löysäämiset | Genetiivi | löysäämisen |
| Monikon genetiivi | löysäämisten | Monikon genetiivi | löysäämisien |
| Partitiivi | löysäämistä | Monikon partitiivi | löysäämisiä |
| Inessiivi | löysäämisessä | Monikon inessiivi | löysäämisissä |
| Elatiivi | löysäämisestä | Monikon elatiivi | löysäämisistä |
| Illatiivi | löysäämiseen | Monikon illatiivi | löysäämisiin |
| Adessiivi | löysäämisellä | Monikon adessiivi | löysäämisillä |
| Ablatiivi | löysäämiseltä | Monikon ablatiivi | löysäämisiltä |
| Allatiivi | löysäämiselle | Monikon allatiivi | löysäämisille |
| Essiivi | löysäämisenä | Monikon essiivi | löysäämisinä |
| Translatiivi | löysäämiseksi | Monikon translatiivi | löysäämisiksi |
| Monikon instruktiivi | löysäämisin | Abessiivi | löysäämisettä |
| Monikon abessiivi | löysäämisittä | Monikon akkusatiivi | löysäämiset |