| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Verbit | |||
| 1. | idiomaattinen | ||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 6. | |||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | levittäydyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | levittäydyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | levittäytyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | levittäydymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | levittäydytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | levittäytyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | levittäydyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | levittäydyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | levittäytyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | levittäydyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | levittäydyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | levittäytyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | levittäytyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | levittäytyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | levittäytyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | levittäytyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | levittäytyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | levittäytyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | levittäydy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | levittäytyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | levittäytykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | levittäytykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | levittäytykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | levittäytynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | levittäytynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | levittäytynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | levittäytynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | levittäytynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | levittäytynevät |