| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | palmitic acid |
| ranska | acide palmitique |
| Monikko | palmitiinihapot | Genetiivi | palmitiinihapon |
| Monikon genetiivi | palmitiinihappojen | Partitiivi | palmitiinihappoa |
| Monikon partitiivi | palmitiinihappoja | Inessiivi | palmitiinihapossa |
| Monikon inessiivi | palmitiinihapoissa | Elatiivi | palmitiinihaposta |
| Monikon elatiivi | palmitiinihapoista | Illatiivi | palmitiinihappoon |
| Monikon illatiivi | palmitiinihappoihin | Adessiivi | palmitiinihapolla |
| Monikon adessiivi | palmitiinihapoilla | Ablatiivi | palmitiinihapolta |
| Monikon ablatiivi | palmitiinihapoilta | Allatiivi | palmitiinihapolle |
| Monikon allatiivi | palmitiinihapoille | Essiivi | palmitiinihappona |
| Monikon essiivi | palmitiinihappoina | Translatiivi | palmitiinihapoksi |
| Monikon translatiivi | palmitiinihapoiksi | Monikon instruktiivi | palmitiinihapoin |
| Abessiivi | palmitiinihapotta | Monikon abessiivi | palmitiinihapoitta |
| Monikon akkusatiivi | palmitiinihapot |