| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | viivyttelyt | Genetiivi | viivyttelyn |
| Monikon genetiivi | viivyttelyjen | Monikon genetiivi | viivyttelyiden |
| Monikon genetiivi | viivyttelyitten | Partitiivi | viivyttelyä |
| Monikon partitiivi | viivyttelyjä | Monikon partitiivi | viivyttelyitä |
| Inessiivi | viivyttelyssä | Monikon inessiivi | viivyttelyissä |
| Elatiivi | viivyttelystä | Monikon elatiivi | viivyttelyistä |
| Illatiivi | viivyttelyyn | Monikon illatiivi | viivyttelyihin |
| Adessiivi | viivyttelyllä | Monikon adessiivi | viivyttelyillä |
| Ablatiivi | viivyttelyltä | Monikon ablatiivi | viivyttelyiltä |
| Allatiivi | viivyttelylle | Monikon allatiivi | viivyttelyille |
| Essiivi | viivyttelynä | Monikon essiivi | viivyttelyinä |
| Translatiivi | viivyttelyksi | Monikon translatiivi | viivyttelyiksi |
| Monikon instruktiivi | viivyttelyin | Abessiivi | viivyttelyttä |
| Monikon abessiivi | viivyttelyittä | Monikon akkusatiivi | viivyttelyt |