| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | sihinät | Genetiivi | sihinän |
| Monikon genetiivi | sihinöiden | Monikon genetiivi | sihinöitten |
| Partitiivi | sihinää | Monikon partitiivi | sihinöitä |
| Inessiivi | sihinässä | Monikon inessiivi | sihinöissä |
| Elatiivi | sihinästä | Monikon elatiivi | sihinöistä |
| Illatiivi | sihinään | Monikon illatiivi | sihinöihin |
| Adessiivi | sihinällä | Monikon adessiivi | sihinöillä |
| Ablatiivi | sihinältä | Monikon ablatiivi | sihinöiltä |
| Allatiivi | sihinälle | Monikon allatiivi | sihinöille |
| Essiivi | sihinänä | Monikon essiivi | sihinöinä |
| Translatiivi | sihinäksi | Monikon translatiivi | sihinöiksi |
| Monikon instruktiivi | sihinöin | Abessiivi | sihinättä |
| Monikon abessiivi | sihinöittä | Monikon akkusatiivi | sihinät |