| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | koloboomat | Genetiivi | kolobooman |
| Monikon genetiivi | koloboomien | Partitiivi | koloboomaa |
| Monikon partitiivi | koloboomia | Inessiivi | koloboomassa |
| Monikon inessiivi | koloboomissa | Elatiivi | koloboomasta |
| Monikon elatiivi | koloboomista | Illatiivi | koloboomaan |
| Monikon illatiivi | koloboomiin | Adessiivi | koloboomalla |
| Monikon adessiivi | koloboomilla | Ablatiivi | koloboomalta |
| Monikon ablatiivi | koloboomilta | Allatiivi | koloboomalle |
| Monikon allatiivi | koloboomille | Essiivi | koloboomana |
| Monikon essiivi | koloboomina | Translatiivi | koloboomaksi |
| Monikon translatiivi | koloboomiksi | Monikon instruktiivi | koloboomin |
| Abessiivi | koloboomatta | Monikon abessiivi | koloboomitta |
| Monikon akkusatiivi | koloboomat |