| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | isoisoäidit | Genetiivi | isoisoäidin |
| Monikon genetiivi | isoisoäitien | Partitiivi | isoisoäitiä |
| Monikon partitiivi | isoisoäitejä | Inessiivi | isoisoäidissä |
| Monikon inessiivi | isoisoäideissä | Elatiivi | isoisoäidistä |
| Monikon elatiivi | isoisoäideistä | Illatiivi | isoisoäitiin |
| Monikon illatiivi | isoisoäiteihin | Adessiivi | isoisoäidillä |
| Monikon adessiivi | isoisoäideillä | Ablatiivi | isoisoäidiltä |
| Monikon ablatiivi | isoisoäideiltä | Allatiivi | isoisoäidille |
| Monikon allatiivi | isoisoäideille | Essiivi | isoisoäitinä |
| Monikon essiivi | isoisoäiteinä | Translatiivi | isoisoäidiksi |
| Monikon translatiivi | isoisoäideiksi | Monikon instruktiivi | isoisoäidein |
| Abessiivi | isoisoäidittä | Monikon abessiivi | isoisoäideittä |
| Monikon akkusatiivi | isoisoäidit |