Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Substantiivit
1.murteellinen
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK

Taivutusmuodot

MonikkoämmitGenetiiviämmin
Monikon genetiiviämmienPartitiiviämmiä
Monikon partitiiviämmejäInessiiviämmissä
Monikon inessiiviämmeissäElatiiviämmistä
Monikon elatiiviämmeistäIllatiiviämmiin
Monikon illatiiviämmeihinAdessiiviämmillä
Monikon adessiiviämmeilläAblatiiviämmiltä
Monikon ablatiiviämmeiltäAllatiiviämmille
Monikon allatiiviämmeilleEssiiviämminä
Monikon essiiviämmeinäTranslatiiviämmiksi
Monikon translatiiviämmeiksiMonikon instruktiiviämmein
AbessiiviämmittäMonikon abessiiviämmeittä
Monikon akkusatiiviämmit

Luokat