Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.tietojenkäsittely
2.
3.
4.
5.
6.
  • ÄäntäminenUS
Muut/tuntemattomat
7.
8.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka voidaan siirtää tai siitortarkoitukseen suunniteltu

Taivutusmuodot

MonikkosiirrettävätMonikkosiirrettäväni
MonikkosiirrettäväsiMonikkosiirrettävämme
MonikkosiirrettävänneMonikkosiirrettävänsä
GenetiivisiirrettävänGenetiivisiirrettäväni
GenetiivisiirrettäväsiGenetiivisiirrettävämme
GenetiivisiirrettävänneGenetiivisiirrettävänsä
Monikon genetiivisiirrettävienMonikon genetiivisiirrettävieni
Monikon genetiivisiirrettäviesiMonikon genetiivisiirrettäviemme
Monikon genetiivisiirrettävienneMonikon genetiivisiirrettäviensä
PartitiivisiirrettävääPartitiivisiirrettävääni
PartitiivisiirrettävääsiPartitiivisiirrettäväämme
PartitiivisiirrettäväännePartitiivisiirrettäväänsä
Monikon partitiivisiirrettäviäMonikon partitiivisiirrettäviäni
Monikon partitiivisiirrettäviäsiMonikon partitiivisiirrettäviämme
Monikon partitiivisiirrettäviänneMonikon partitiivisiirrettäviään
Monikon partitiivisiirrettäviänsäInessiivisiirrettävässä
InessiivisiirrettävässäniInessiivisiirrettävässäsi
InessiivisiirrettävässämmeInessiivisiirrettävässänne
InessiivisiirrettävässäänInessiivisiirrettävässänsä
Monikon inessiivisiirrettävissäMonikon inessiivisiirrettävissäni
Monikon inessiivisiirrettävissäsiMonikon inessiivisiirrettävissämme
Monikon inessiivisiirrettävissänneMonikon inessiivisiirrettävissään
Monikon inessiivisiirrettävissänsäElatiivisiirrettävästä
ElatiivisiirrettävästäniElatiivisiirrettävästäsi
ElatiivisiirrettävästämmeElatiivisiirrettävästänne
ElatiivisiirrettävästäänElatiivisiirrettävästänsä
Monikon elatiivisiirrettävistäMonikon elatiivisiirrettävistäni
Monikon elatiivisiirrettävistäsiMonikon elatiivisiirrettävistämme
Monikon elatiivisiirrettävistänneMonikon elatiivisiirrettävistään
Monikon elatiivisiirrettävistänsäIllatiivisiirrettävään
IllatiivisiirrettävääniIllatiivisiirrettävääsi
IllatiivisiirrettäväämmeIllatiivisiirrettäväänne
IllatiivisiirrettäväänsäMonikon illatiivisiirrettäviin
Monikon illatiivisiirrettäviiniMonikon illatiivisiirrettäviisi
Monikon illatiivisiirrettäviimmeMonikon illatiivisiirrettäviinne
Monikon illatiivisiirrettäviinsäAdessiivisiirrettävällä
AdessiivisiirrettävälläniAdessiivisiirrettävälläsi
AdessiivisiirrettävällämmeAdessiivisiirrettävällänne
AdessiivisiirrettävälläänAdessiivisiirrettävällänsä
Monikon adessiivisiirrettävilläMonikon adessiivisiirrettävilläni
Monikon adessiivisiirrettävilläsiMonikon adessiivisiirrettävillämme
Monikon adessiivisiirrettävillänneMonikon adessiivisiirrettävillään
Monikon adessiivisiirrettävillänsäAblatiivisiirrettävältä
AblatiivisiirrettävältäniAblatiivisiirrettävältäsi
AblatiivisiirrettävältämmeAblatiivisiirrettävältänne
AblatiivisiirrettävältäänAblatiivisiirrettävältänsä
Monikon ablatiivisiirrettäviltäMonikon ablatiivisiirrettäviltäni
Monikon ablatiivisiirrettäviltäsiMonikon ablatiivisiirrettäviltämme
Monikon ablatiivisiirrettäviltänneMonikon ablatiivisiirrettäviltään
Monikon ablatiivisiirrettäviltänsäAllatiivisiirrettävälle
AllatiivisiirrettävälleniAllatiivisiirrettävällesi
AllatiivisiirrettävällemmeAllatiivisiirrettävällenne
AllatiivisiirrettävälleenAllatiivisiirrettävällensä
Monikon allatiivisiirrettävilleMonikon allatiivisiirrettävilleni
Monikon allatiivisiirrettävillesiMonikon allatiivisiirrettävillemme
Monikon allatiivisiirrettävillenneMonikon allatiivisiirrettävilleen
Monikon allatiivisiirrettävillensäEssiivisiirrettävänä
EssiivisiirrettävänäniEssiivisiirrettävänäsi
EssiivisiirrettävänämmeEssiivisiirrettävänänne
EssiivisiirrettävänäänEssiivisiirrettävänänsä
Monikon essiivisiirrettävinäMonikon essiivisiirrettävinäni
Monikon essiivisiirrettävinäsiMonikon essiivisiirrettävinämme
Monikon essiivisiirrettävinänneMonikon essiivisiirrettävinään
Monikon essiivisiirrettävinänsäTranslatiivisiirrettäväksi
TranslatiivisiirrettäväkseniTranslatiivisiirrettäväksesi
TranslatiivisiirrettäväksemmeTranslatiivisiirrettäväksenne
TranslatiivisiirrettäväkseenTranslatiivisiirrettäväksensä
Monikon translatiivisiirrettäviksiMonikon translatiivisiirrettävikseni
Monikon translatiivisiirrettäviksesiMonikon translatiivisiirrettäviksemme
Monikon translatiivisiirrettäviksenneMonikon translatiivisiirrettävikseen
Monikon translatiivisiirrettäviksensäMonikon instruktiivisiirrettävin
AbessiivisiirrettävättäAbessiivisiirrettävättäni
AbessiivisiirrettävättäsiAbessiivisiirrettävättämme
AbessiivisiirrettävättänneAbessiivisiirrettävättään
AbessiivisiirrettävättänsäMonikon abessiivisiirrettävittä
Monikon abessiivisiirrettävittäniMonikon abessiivisiirrettävittäsi
Monikon abessiivisiirrettävittämmeMonikon abessiivisiirrettävittänne
Monikon abessiivisiirrettävittäänMonikon abessiivisiirrettävittänsä
Monikon komitatiivisiirrettävineMonikon komitatiivisiirrettävineni
Monikon komitatiivisiirrettävinesiMonikon komitatiivisiirrettävinemme
Monikon komitatiivisiirrettävinenneMonikon komitatiivisiirrettävineen
Monikon komitatiivisiirrettävinensäMonikon akkusatiivisiirrettävät
Monikon akkusatiivisiirrettäväniMonikon akkusatiivisiirrettäväsi
Monikon akkusatiivisiirrettävämmeMonikon akkusatiivisiirrettävänne
Monikon akkusatiivisiirrettävänsäAkkusatiivisiirrettäväni
AkkusatiivisiirrettäväsiAkkusatiivisiirrettävämme
AkkusatiivisiirrettävänneAkkusatiivisiirrettävänsä