| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | näkövammat | Genetiivi | näkövamman |
| Monikon genetiivi | näkövammojen | Partitiivi | näkövammaa |
| Monikon partitiivi | näkövammoja | Inessiivi | näkövammassa |
| Monikon inessiivi | näkövammoissa | Elatiivi | näkövammasta |
| Monikon elatiivi | näkövammoista | Illatiivi | näkövammaan |
| Monikon illatiivi | näkövammoihin | Adessiivi | näkövammalla |
| Monikon adessiivi | näkövammoilla | Ablatiivi | näkövammalta |
| Monikon ablatiivi | näkövammoilta | Allatiivi | näkövammalle |
| Monikon allatiivi | näkövammoille | Essiivi | näkövammana |
| Monikon essiivi | näkövammoina | Translatiivi | näkövammaksi |
| Monikon translatiivi | näkövammoiksi | Monikon instruktiivi | näkövammoin |
| Abessiivi | näkövammatta | Monikon abessiivi | näkövammoitta |
| Monikon akkusatiivi | näkövammat |