| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | epäkäslihakset | Genetiivi | epäkäslihaksen |
| Monikon genetiivi | epäkäslihasten | Monikon genetiivi | epäkäslihaksien |
| Partitiivi | epäkäslihasta | Monikon partitiivi | epäkäslihaksia |
| Inessiivi | epäkäslihaksessa | Monikon inessiivi | epäkäslihaksissa |
| Elatiivi | epäkäslihaksesta | Monikon elatiivi | epäkäslihaksista |
| Illatiivi | epäkäslihakseen | Monikon illatiivi | epäkäslihaksiin |
| Adessiivi | epäkäslihaksella | Monikon adessiivi | epäkäslihaksilla |
| Ablatiivi | epäkäslihakselta | Monikon ablatiivi | epäkäslihaksilta |
| Allatiivi | epäkäslihakselle | Monikon allatiivi | epäkäslihaksille |
| Essiivi | epäkäslihaksena | Monikon essiivi | epäkäslihaksina |
| Translatiivi | epäkäslihakseksi | Monikon translatiivi | epäkäslihaksiksi |
| Monikon instruktiivi | epäkäslihaksin | Abessiivi | epäkäslihaksetta |
| Monikon abessiivi | epäkäslihaksitta | Monikon akkusatiivi | epäkäslihakset |