| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | apperseptiot | Genetiivi | apperseption |
| Monikon genetiivi | apperseptioiden | Monikon genetiivi | apperseptioitten |
| Partitiivi | apperseptiota | Monikon partitiivi | apperseptioita |
| Inessiivi | apperseptiossa | Monikon inessiivi | apperseptioissa |
| Elatiivi | apperseptiosta | Monikon elatiivi | apperseptioista |
| Illatiivi | apperseptioon | Monikon illatiivi | apperseptioihin |
| Adessiivi | apperseptiolla | Monikon adessiivi | apperseptioilla |
| Ablatiivi | apperseptiolta | Monikon ablatiivi | apperseptioilta |
| Allatiivi | apperseptiolle | Monikon allatiivi | apperseptioille |
| Essiivi | apperseptiona | Monikon essiivi | apperseptioina |
| Translatiivi | apperseptioksi | Monikon translatiivi | apperseptioiksi |
| Monikon instruktiivi | apperseptioin | Abessiivi | apperseptiotta |
| Monikon abessiivi | apperseptioitta | Monikon akkusatiivi | apperseptiot |