| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lässytän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lässytät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lässytämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lässytätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lässyttävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lässytin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lässytit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lässytti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lässytimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lässytitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lässyttivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lässyttäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lässyttäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lässyttäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lässyttäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lässyttäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lässyttäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lässytä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lässyttäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lässyttäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lässyttäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lässyttäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lässyttänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lässyttänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lässyttänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lässyttänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lässyttänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lässyttänevät |