| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | epätyhjät | Monikko | epätyhjäni |
| Monikko | epätyhjäsi | Monikko | epätyhjämme |
| Monikko | epätyhjänne | Monikko | epätyhjänsä |
| Genetiivi | epätyhjän | Genetiivi | epätyhjäni |
| Genetiivi | epätyhjäsi | Genetiivi | epätyhjämme |
| Genetiivi | epätyhjänne | Genetiivi | epätyhjänsä |
| Monikon genetiivi | epätyhjien | Monikon genetiivi | epätyhjieni |
| Monikon genetiivi | epätyhjiesi | Monikon genetiivi | epätyhjiemme |
| Monikon genetiivi | epätyhjienne | Monikon genetiivi | epätyhjiensä |
| Partitiivi | epätyhjää | Partitiivi | epätyhjääni |
| Partitiivi | epätyhjääsi | Partitiivi | epätyhjäämme |
| Partitiivi | epätyhjäänne | Partitiivi | epätyhjäänsä |
| Monikon partitiivi | epätyhjiä | Monikon partitiivi | epätyhjiäni |
| Monikon partitiivi | epätyhjiäsi | Monikon partitiivi | epätyhjiämme |
| Monikon partitiivi | epätyhjiänne | Monikon partitiivi | epätyhjiään |
| Monikon partitiivi | epätyhjiänsä | Inessiivi | epätyhjässä |
| Inessiivi | epätyhjässäni | Inessiivi | epätyhjässäsi |
| Inessiivi | epätyhjässämme | Inessiivi | epätyhjässänne |
| Inessiivi | epätyhjässään | Inessiivi | epätyhjässänsä |
| Monikon inessiivi | epätyhjissä | Monikon inessiivi | epätyhjissäni |
| Monikon inessiivi | epätyhjissäsi | Monikon inessiivi | epätyhjissämme |
| Monikon inessiivi | epätyhjissänne | Monikon inessiivi | epätyhjissään |
| Monikon inessiivi | epätyhjissänsä | Elatiivi | epätyhjästä |
| Elatiivi | epätyhjästäni | Elatiivi | epätyhjästäsi |
| Elatiivi | epätyhjästämme | Elatiivi | epätyhjästänne |
| Elatiivi | epätyhjästään | Elatiivi | epätyhjästänsä |
| Monikon elatiivi | epätyhjistä | Monikon elatiivi | epätyhjistäni |
| Monikon elatiivi | epätyhjistäsi | Monikon elatiivi | epätyhjistämme |
| Monikon elatiivi | epätyhjistänne | Monikon elatiivi | epätyhjistään |
| Monikon elatiivi | epätyhjistänsä | Illatiivi | epätyhjään |
| Illatiivi | epätyhjääni | Illatiivi | epätyhjääsi |
| Illatiivi | epätyhjäämme | Illatiivi | epätyhjäänne |
| Illatiivi | epätyhjäänsä | Monikon illatiivi | epätyhjiin |
| Monikon illatiivi | epätyhjiini | Monikon illatiivi | epätyhjiisi |
| Monikon illatiivi | epätyhjiimme | Monikon illatiivi | epätyhjiinne |
| Monikon illatiivi | epätyhjiinsä | Adessiivi | epätyhjällä |
| Adessiivi | epätyhjälläni | Adessiivi | epätyhjälläsi |
| Adessiivi | epätyhjällämme | Adessiivi | epätyhjällänne |
| Adessiivi | epätyhjällään | Adessiivi | epätyhjällänsä |
| Monikon adessiivi | epätyhjillä | Monikon adessiivi | epätyhjilläni |
| Monikon adessiivi | epätyhjilläsi | Monikon adessiivi | epätyhjillämme |
| Monikon adessiivi | epätyhjillänne | Monikon adessiivi | epätyhjillään |
| Monikon adessiivi | epätyhjillänsä | Ablatiivi | epätyhjältä |
| Ablatiivi | epätyhjältäni | Ablatiivi | epätyhjältäsi |
| Ablatiivi | epätyhjältämme | Ablatiivi | epätyhjältänne |
| Ablatiivi | epätyhjältään | Ablatiivi | epätyhjältänsä |
| Monikon ablatiivi | epätyhjiltä | Monikon ablatiivi | epätyhjiltäni |
| Monikon ablatiivi | epätyhjiltäsi | Monikon ablatiivi | epätyhjiltämme |
| Monikon ablatiivi | epätyhjiltänne | Monikon ablatiivi | epätyhjiltään |
| Monikon ablatiivi | epätyhjiltänsä | Allatiivi | epätyhjälle |
| Allatiivi | epätyhjälleni | Allatiivi | epätyhjällesi |
| Allatiivi | epätyhjällemme | Allatiivi | epätyhjällenne |
| Allatiivi | epätyhjälleen | Allatiivi | epätyhjällensä |
| Monikon allatiivi | epätyhjille | Monikon allatiivi | epätyhjilleni |
| Monikon allatiivi | epätyhjillesi | Monikon allatiivi | epätyhjillemme |
| Monikon allatiivi | epätyhjillenne | Monikon allatiivi | epätyhjilleen |
| Monikon allatiivi | epätyhjillensä | Essiivi | epätyhjänä |
| Essiivi | epätyhjänäni | Essiivi | epätyhjänäsi |
| Essiivi | epätyhjänämme | Essiivi | epätyhjänänne |
| Essiivi | epätyhjänään | Essiivi | epätyhjänänsä |
| Monikon essiivi | epätyhjinä | Monikon essiivi | epätyhjinäni |
| Monikon essiivi | epätyhjinäsi | Monikon essiivi | epätyhjinämme |
| Monikon essiivi | epätyhjinänne | Monikon essiivi | epätyhjinään |
| Monikon essiivi | epätyhjinänsä | Translatiivi | epätyhjäksi |
| Translatiivi | epätyhjäkseni | Translatiivi | epätyhjäksesi |
| Translatiivi | epätyhjäksemme | Translatiivi | epätyhjäksenne |
| Translatiivi | epätyhjäkseen | Translatiivi | epätyhjäksensä |
| Monikon translatiivi | epätyhjiksi | Monikon translatiivi | epätyhjikseni |
| Monikon translatiivi | epätyhjiksesi | Monikon translatiivi | epätyhjiksemme |
| Monikon translatiivi | epätyhjiksenne | Monikon translatiivi | epätyhjikseen |
| Monikon translatiivi | epätyhjiksensä | Monikon instruktiivi | epätyhjin |
| Abessiivi | epätyhjättä | Abessiivi | epätyhjättäni |
| Abessiivi | epätyhjättäsi | Abessiivi | epätyhjättämme |
| Abessiivi | epätyhjättänne | Abessiivi | epätyhjättään |
| Abessiivi | epätyhjättänsä | Monikon abessiivi | epätyhjittä |
| Monikon abessiivi | epätyhjittäni | Monikon abessiivi | epätyhjittäsi |
| Monikon abessiivi | epätyhjittämme | Monikon abessiivi | epätyhjittänne |
| Monikon abessiivi | epätyhjittään | Monikon abessiivi | epätyhjittänsä |
| Monikon komitatiivi | epätyhjine | Monikon komitatiivi | epätyhjineni |
| Monikon komitatiivi | epätyhjinesi | Monikon komitatiivi | epätyhjinemme |
| Monikon komitatiivi | epätyhjinenne | Monikon komitatiivi | epätyhjineen |
| Monikon komitatiivi | epätyhjinensä | Komparatiivi | epätyhjempi |
| Superlatiivi | epätyhjin | Monikon akkusatiivi | epätyhjät |
| Monikon akkusatiivi | epätyhjäni | Monikon akkusatiivi | epätyhjäsi |
| Monikon akkusatiivi | epätyhjämme | Monikon akkusatiivi | epätyhjänne |
| Monikon akkusatiivi | epätyhjänsä | Akkusatiivi | epätyhjäni |
| Akkusatiivi | epätyhjäsi | Akkusatiivi | epätyhjämme |
| Akkusatiivi | epätyhjänne | Akkusatiivi | epätyhjänsä |