| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | host cell |
| Monikko | isäntäsolut | Genetiivi | isäntäsolun |
| Monikon genetiivi | isäntäsolujen | Partitiivi | isäntäsolua |
| Monikon partitiivi | isäntäsoluja | Inessiivi | isäntäsolussa |
| Monikon inessiivi | isäntäsoluissa | Elatiivi | isäntäsolusta |
| Monikon elatiivi | isäntäsoluista | Illatiivi | isäntäsoluun |
| Monikon illatiivi | isäntäsoluihin | Adessiivi | isäntäsolulla |
| Monikon adessiivi | isäntäsoluilla | Ablatiivi | isäntäsolulta |
| Monikon ablatiivi | isäntäsoluilta | Allatiivi | isäntäsolulle |
| Monikon allatiivi | isäntäsoluille | Essiivi | isäntäsoluna |
| Monikon essiivi | isäntäsoluina | Translatiivi | isäntäsoluksi |
| Monikon translatiivi | isäntäsoluiksi | Monikon instruktiivi | isäntäsoluin |
| Abessiivi | isäntäsolutta | Monikon abessiivi | isäntäsoluitta |
| Monikon akkusatiivi | isäntäsolut |