| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tytisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tytiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tytisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tytisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tytisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tytisevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tytisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tytisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tytisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tytisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tytisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tytisivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tytisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tytisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tytisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tytisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tytisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tytisisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tytise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tytisköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tytiskäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tytiskää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tytiskööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tytissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tytisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tytissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tytissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tytissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tytissevät | | |