Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: /ˈhæmærtæː(ʔ)/
    • IPA: /ˈhæmærtæː/
KieliKäännökset
bulgariaразмазване (razmazvane)
englantidarken, blur, make more indistinct, obscure, dusk, grow dusky, cloud, fade
espanjaobnubilar, oscurecer
hollantivervagen
italiaoscurare, tramontare, crepuscolare
japaniぼかす (bokasu)
kreikkaσβήνω (svíno), θολώνω (tholóno), σκιάζω (skiázo)
latviakrēslot
norjafordunkle
portugaliobscurecer, desfocar
puolazaciemnić, przesłonić
ranskaobscurcir, brouiller, estomper
saksaverdunkeln, verschleiern, vernebeln, blenden
tšekkizatemnit, rozostřit
unkarihalványít, fakít, elhomályosít
venäjäзатемнять (zatemnjat), темнить (temnit)
viroähmastama, varjutama

Määritelmät

Verbi

  1. muuttaa hämäräksi tai hämärämmäksi (myös kuvaannollisesti)
  2. hämärtyä

Esimerkit

  • Alkaa hämärtää.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshämärränYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenshämärrät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenshämärrämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenshämärrätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenshämärtävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihämärsin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektihämärsitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihämärsi
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektihämärsimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektihämärsitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektihämärsivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshämärtäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenshämärtäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenshämärtäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenshämärtäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenshämärtäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenshämärtäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenshämärrä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenshämärtäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenshämärtäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenshämärtäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenshämärtäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshämärtänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenshämärtänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenshämärtäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenshämärtänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenshämärtänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenshämärtänevät