Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Vaihtoehtoiset kirjoitusmuodot

KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrationalisoidunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensrationalisoidut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensrationalisoituuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrationalisoidumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensrationalisoidutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensrationalisoituvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirationalisoiduinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektirationalisoiduit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirationalisoituiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirationalisoiduimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektirationalisoiduitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirationalisoituivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrationalisoituisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensrationalisoituisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensrationalisoituisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrationalisoituisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensrationalisoituisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensrationalisoituisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensrationalisoiduYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensrationalisoitukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensrationalisoitukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensrationalisoitukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensrationalisoitukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrationalisoitunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensrationalisoitunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensrationalisoitunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrationalisoitunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensrationalisoitunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensrationalisoitunevat

Luokat