| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rationalisoidun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | rationalisoidut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rationalisoituu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rationalisoidumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | rationalisoidutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rationalisoituvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rationalisoiduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rationalisoiduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rationalisoitui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rationalisoiduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rationalisoiduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rationalisoituivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rationalisoituisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | rationalisoituisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rationalisoituisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rationalisoituisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | rationalisoituisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rationalisoituisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | rationalisoidu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rationalisoitukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | rationalisoitukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | rationalisoitukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rationalisoitukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rationalisoitunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | rationalisoitunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rationalisoitunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rationalisoitunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | rationalisoitunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rationalisoitunevat |