| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | -kuvioiset | Monikko | -kuvioiseni |
| Monikko | -kuvioisesi | Monikko | -kuvioisemme |
| Monikko | -kuvioisenne | Monikko | -kuvioisensa |
| Genetiivi | -kuvioisen | Genetiivi | -kuvioiseni |
| Genetiivi | -kuvioisesi | Genetiivi | -kuvioisemme |
| Genetiivi | -kuvioisenne | Genetiivi | -kuvioisensa |
| Monikon genetiivi | -kuvioisten | Monikon genetiivi | -kuvioisien |
| Monikon genetiivi | -kuvioisteni | Monikon genetiivi | -kuvioisieni |
| Monikon genetiivi | -kuvioistesi | Monikon genetiivi | -kuvioisiesi |
| Monikon genetiivi | -kuvioistemme | Monikon genetiivi | -kuvioisiemme |
| Monikon genetiivi | -kuvioistenne | Monikon genetiivi | -kuvioisienne |
| Monikon genetiivi | -kuvioistensa | Monikon genetiivi | -kuvioisiensa |
| Partitiivi | -kuvioista | Partitiivi | -kuvioistani |
| Partitiivi | -kuvioistasi | Partitiivi | -kuvioistamme |
| Partitiivi | -kuvioistanne | Partitiivi | -kuvioistaan |
| Partitiivi | -kuvioistansa | Monikon partitiivi | -kuvioisia |
| Monikon partitiivi | -kuvioisiani | Monikon partitiivi | -kuvioisiasi |
| Monikon partitiivi | -kuvioisiamme | Monikon partitiivi | -kuvioisianne |
| Monikon partitiivi | -kuvioisiaan | Monikon partitiivi | -kuvioisiansa |
| Inessiivi | -kuvioisessa | Inessiivi | -kuvioisessani |
| Inessiivi | -kuvioisessasi | Inessiivi | -kuvioisessamme |
| Inessiivi | -kuvioisessanne | Inessiivi | -kuvioisessaan |
| Inessiivi | -kuvioisessansa | Monikon inessiivi | -kuvioisissa |
| Monikon inessiivi | -kuvioisissani | Monikon inessiivi | -kuvioisissasi |
| Monikon inessiivi | -kuvioisissamme | Monikon inessiivi | -kuvioisissanne |
| Monikon inessiivi | -kuvioisissaan | Monikon inessiivi | -kuvioisissansa |
| Elatiivi | -kuvioisesta | Elatiivi | -kuvioisestani |
| Elatiivi | -kuvioisestasi | Elatiivi | -kuvioisestamme |
| Elatiivi | -kuvioisestanne | Elatiivi | -kuvioisestaan |
| Elatiivi | -kuvioisestansa | Monikon elatiivi | -kuvioisista |
| Monikon elatiivi | -kuvioisistani | Monikon elatiivi | -kuvioisistasi |
| Monikon elatiivi | -kuvioisistamme | Monikon elatiivi | -kuvioisistanne |
| Monikon elatiivi | -kuvioisistaan | Monikon elatiivi | -kuvioisistansa |
| Illatiivi | -kuvioiseen | Illatiivi | -kuvioiseeni |
| Illatiivi | -kuvioiseesi | Illatiivi | -kuvioiseemme |
| Illatiivi | -kuvioiseenne | Illatiivi | -kuvioiseensa |
| Monikon illatiivi | -kuvioisiin | Monikon illatiivi | -kuvioisiini |
| Monikon illatiivi | -kuvioisiisi | Monikon illatiivi | -kuvioisiimme |
| Monikon illatiivi | -kuvioisiinne | Monikon illatiivi | -kuvioisiinsa |
| Adessiivi | -kuvioisella | Adessiivi | -kuvioisellani |
| Adessiivi | -kuvioisellasi | Adessiivi | -kuvioisellamme |
| Adessiivi | -kuvioisellanne | Adessiivi | -kuvioisellaan |
| Adessiivi | -kuvioisellansa | Monikon adessiivi | -kuvioisilla |
| Monikon adessiivi | -kuvioisillani | Monikon adessiivi | -kuvioisillasi |
| Monikon adessiivi | -kuvioisillamme | Monikon adessiivi | -kuvioisillanne |
| Monikon adessiivi | -kuvioisillaan | Monikon adessiivi | -kuvioisillansa |
| Ablatiivi | -kuvioiselta | Ablatiivi | -kuvioiseltani |
| Ablatiivi | -kuvioiseltasi | Ablatiivi | -kuvioiseltamme |
| Ablatiivi | -kuvioiseltanne | Ablatiivi | -kuvioiseltaan |
| Ablatiivi | -kuvioiseltansa | Monikon ablatiivi | -kuvioisilta |
| Monikon ablatiivi | -kuvioisiltani | Monikon ablatiivi | -kuvioisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -kuvioisiltamme | Monikon ablatiivi | -kuvioisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -kuvioisiltaan | Monikon ablatiivi | -kuvioisiltansa |
| Allatiivi | -kuvioiselle | Allatiivi | -kuvioiselleni |
| Allatiivi | -kuvioisellesi | Allatiivi | -kuvioisellemme |
| Allatiivi | -kuvioisellenne | Allatiivi | -kuvioiselleen |
| Allatiivi | -kuvioisellensa | Monikon allatiivi | -kuvioisille |
| Monikon allatiivi | -kuvioisilleni | Monikon allatiivi | -kuvioisillesi |
| Monikon allatiivi | -kuvioisillemme | Monikon allatiivi | -kuvioisillenne |
| Monikon allatiivi | -kuvioisilleen | Monikon allatiivi | -kuvioisillensa |
| Essiivi | -kuvioisena | Essiivi | -kuvioisenani |
| Essiivi | -kuvioisenasi | Essiivi | -kuvioisenamme |
| Essiivi | -kuvioisenanne | Essiivi | -kuvioisenaan |
| Essiivi | -kuvioisenansa | Monikon essiivi | -kuvioisina |
| Monikon essiivi | -kuvioisinani | Monikon essiivi | -kuvioisinasi |
| Monikon essiivi | -kuvioisinamme | Monikon essiivi | -kuvioisinanne |
| Monikon essiivi | -kuvioisinaan | Monikon essiivi | -kuvioisinansa |
| Translatiivi | -kuvioiseksi | Translatiivi | -kuvioisekseni |
| Translatiivi | -kuvioiseksesi | Translatiivi | -kuvioiseksemme |
| Translatiivi | -kuvioiseksenne | Translatiivi | -kuvioisekseen |
| Translatiivi | -kuvioiseksensa | Monikon translatiivi | -kuvioisiksi |
| Monikon translatiivi | -kuvioisikseni | Monikon translatiivi | -kuvioisiksesi |
| Monikon translatiivi | -kuvioisiksemme | Monikon translatiivi | -kuvioisiksenne |
| Monikon translatiivi | -kuvioisikseen | Monikon translatiivi | -kuvioisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -kuvioisin | Abessiivi | -kuvioisetta |
| Abessiivi | -kuvioisettani | Abessiivi | -kuvioisettasi |
| Abessiivi | -kuvioisettamme | Abessiivi | -kuvioisettanne |
| Abessiivi | -kuvioisettaan | Abessiivi | -kuvioisettansa |
| Monikon abessiivi | -kuvioisitta | Monikon abessiivi | -kuvioisittani |
| Monikon abessiivi | -kuvioisittasi | Monikon abessiivi | -kuvioisittamme |
| Monikon abessiivi | -kuvioisittanne | Monikon abessiivi | -kuvioisittaan |
| Monikon abessiivi | -kuvioisittansa | Monikon komitatiivi | -kuvioisine |
| Monikon komitatiivi | -kuvioisineni | Monikon komitatiivi | -kuvioisinesi |
| Monikon komitatiivi | -kuvioisinemme | Monikon komitatiivi | -kuvioisinenne |
| Monikon komitatiivi | -kuvioisineen | Monikon komitatiivi | -kuvioisinensa |
| Komparatiivi | -kuvioisempi | Superlatiivi | -kuvioisin |
| Monikon akkusatiivi | -kuvioiset | Monikon akkusatiivi | -kuvioiseni |
| Monikon akkusatiivi | -kuvioisesi | Monikon akkusatiivi | -kuvioisemme |
| Monikon akkusatiivi | -kuvioisenne | Monikon akkusatiivi | -kuvioisensa |
| Akkusatiivi | -kuvioiseni | Akkusatiivi | -kuvioisesi |
| Akkusatiivi | -kuvioisemme | Akkusatiivi | -kuvioisenne |
| Akkusatiivi | -kuvioisensa |