| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | epäonnistumiset | Genetiivi | epäonnistumisen |
| Monikon genetiivi | epäonnistumisten | Monikon genetiivi | epäonnistumisien |
| Partitiivi | epäonnistumista | Monikon partitiivi | epäonnistumisia |
| Inessiivi | epäonnistumisessa | Monikon inessiivi | epäonnistumisissa |
| Elatiivi | epäonnistumisesta | Monikon elatiivi | epäonnistumisista |
| Illatiivi | epäonnistumiseen | Monikon illatiivi | epäonnistumisiin |
| Adessiivi | epäonnistumisella | Monikon adessiivi | epäonnistumisilla |
| Ablatiivi | epäonnistumiselta | Monikon ablatiivi | epäonnistumisilta |
| Allatiivi | epäonnistumiselle | Monikon allatiivi | epäonnistumisille |
| Essiivi | epäonnistumisena | Monikon essiivi | epäonnistumisina |
| Translatiivi | epäonnistumiseksi | Monikon translatiivi | epäonnistumisiksi |
| Monikon instruktiivi | epäonnistumisin | Abessiivi | epäonnistumisetta |
| Monikon abessiivi | epäonnistumisitta | Monikon akkusatiivi | epäonnistumiset |