Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Anguillalta peräisin oleva, Anguillaan liittyvä

Substantiivi

  1. pysyvästi Anguillalla asuva henkilö, Anguillan asukas
  2. syntyperäinen anguillalainen

Taivutusmuodot

MonikkoanguillalaisetMonikkoanguillalaiseni
MonikkoanguillalaisesiMonikkoanguillalaisemme
MonikkoanguillalaisenneMonikkoanguillalaisensa
GenetiivianguillalaisenGenetiivianguillalaiseni
GenetiivianguillalaisesiGenetiivianguillalaisemme
GenetiivianguillalaisenneGenetiivianguillalaisensa
Monikon genetiivianguillalaistenMonikon genetiivianguillalaisien
Monikon genetiivianguillalaisteniMonikon genetiivianguillalaisieni
Monikon genetiivianguillalaistesiMonikon genetiivianguillalaisiesi
Monikon genetiivianguillalaistemmeMonikon genetiivianguillalaisiemme
Monikon genetiivianguillalaistenneMonikon genetiivianguillalaisienne
Monikon genetiivianguillalaistensaMonikon genetiivianguillalaisiensa
PartitiivianguillalaistaPartitiivianguillalaistani
PartitiivianguillalaistasiPartitiivianguillalaistamme
PartitiivianguillalaistannePartitiivianguillalaistaan
PartitiivianguillalaistansaMonikon partitiivianguillalaisia
Monikon partitiivianguillalaisianiMonikon partitiivianguillalaisiasi
Monikon partitiivianguillalaisiammeMonikon partitiivianguillalaisianne
Monikon partitiivianguillalaisiaanMonikon partitiivianguillalaisiansa
InessiivianguillalaisessaInessiivianguillalaisessani
InessiivianguillalaisessasiInessiivianguillalaisessamme
InessiivianguillalaisessanneInessiivianguillalaisessaan
InessiivianguillalaisessansaMonikon inessiivianguillalaisissa
Monikon inessiivianguillalaisissaniMonikon inessiivianguillalaisissasi
Monikon inessiivianguillalaisissammeMonikon inessiivianguillalaisissanne
Monikon inessiivianguillalaisissaanMonikon inessiivianguillalaisissansa
ElatiivianguillalaisestaElatiivianguillalaisestani
ElatiivianguillalaisestasiElatiivianguillalaisestamme
ElatiivianguillalaisestanneElatiivianguillalaisestaan
ElatiivianguillalaisestansaMonikon elatiivianguillalaisista
Monikon elatiivianguillalaisistaniMonikon elatiivianguillalaisistasi
Monikon elatiivianguillalaisistammeMonikon elatiivianguillalaisistanne
Monikon elatiivianguillalaisistaanMonikon elatiivianguillalaisistansa
IllatiivianguillalaiseenIllatiivianguillalaiseeni
IllatiivianguillalaiseesiIllatiivianguillalaiseemme
IllatiivianguillalaiseenneIllatiivianguillalaiseensa
Monikon illatiivianguillalaisiinMonikon illatiivianguillalaisiini
Monikon illatiivianguillalaisiisiMonikon illatiivianguillalaisiimme
Monikon illatiivianguillalaisiinneMonikon illatiivianguillalaisiinsa
AdessiivianguillalaisellaAdessiivianguillalaisellani
AdessiivianguillalaisellasiAdessiivianguillalaisellamme
AdessiivianguillalaisellanneAdessiivianguillalaisellaan
AdessiivianguillalaisellansaMonikon adessiivianguillalaisilla
Monikon adessiivianguillalaisillaniMonikon adessiivianguillalaisillasi
Monikon adessiivianguillalaisillammeMonikon adessiivianguillalaisillanne
Monikon adessiivianguillalaisillaanMonikon adessiivianguillalaisillansa
AblatiivianguillalaiseltaAblatiivianguillalaiseltani
AblatiivianguillalaiseltasiAblatiivianguillalaiseltamme
AblatiivianguillalaiseltanneAblatiivianguillalaiseltaan
AblatiivianguillalaiseltansaMonikon ablatiivianguillalaisilta
Monikon ablatiivianguillalaisiltaniMonikon ablatiivianguillalaisiltasi
Monikon ablatiivianguillalaisiltammeMonikon ablatiivianguillalaisiltanne
Monikon ablatiivianguillalaisiltaanMonikon ablatiivianguillalaisiltansa
AllatiivianguillalaiselleAllatiivianguillalaiselleni
AllatiivianguillalaisellesiAllatiivianguillalaisellemme
AllatiivianguillalaisellenneAllatiivianguillalaiselleen
AllatiivianguillalaisellensaMonikon allatiivianguillalaisille
Monikon allatiivianguillalaisilleniMonikon allatiivianguillalaisillesi
Monikon allatiivianguillalaisillemmeMonikon allatiivianguillalaisillenne
Monikon allatiivianguillalaisilleenMonikon allatiivianguillalaisillensa
EssiivianguillalaisenaEssiivianguillalaisenani
EssiivianguillalaisenasiEssiivianguillalaisenamme
EssiivianguillalaisenanneEssiivianguillalaisenaan
EssiivianguillalaisenansaMonikon essiivianguillalaisina
Monikon essiivianguillalaisinaniMonikon essiivianguillalaisinasi
Monikon essiivianguillalaisinammeMonikon essiivianguillalaisinanne
Monikon essiivianguillalaisinaanMonikon essiivianguillalaisinansa
TranslatiivianguillalaiseksiTranslatiivianguillalaisekseni
TranslatiivianguillalaiseksesiTranslatiivianguillalaiseksemme
TranslatiivianguillalaiseksenneTranslatiivianguillalaisekseen
TranslatiivianguillalaiseksensaMonikon translatiivianguillalaisiksi
Monikon translatiivianguillalaisikseniMonikon translatiivianguillalaisiksesi
Monikon translatiivianguillalaisiksemmeMonikon translatiivianguillalaisiksenne
Monikon translatiivianguillalaisikseenMonikon translatiivianguillalaisiksensa
Monikon instruktiivianguillalaisinAbessiivianguillalaisetta
AbessiivianguillalaisettaniAbessiivianguillalaisettasi
AbessiivianguillalaisettammeAbessiivianguillalaisettanne
AbessiivianguillalaisettaanAbessiivianguillalaisettansa
Monikon abessiivianguillalaisittaMonikon abessiivianguillalaisittani
Monikon abessiivianguillalaisittasiMonikon abessiivianguillalaisittamme
Monikon abessiivianguillalaisittanneMonikon abessiivianguillalaisittaan
Monikon abessiivianguillalaisittansaMonikon komitatiivianguillalaisine
Monikon komitatiivianguillalaisineniMonikon komitatiivianguillalaisinesi
Monikon komitatiivianguillalaisinemmeMonikon komitatiivianguillalaisinenne
Monikon komitatiivianguillalaisineenMonikon komitatiivianguillalaisinensa
KomparatiivianguillalaisempiSuperlatiivianguillalaisin
Monikon akkusatiivianguillalaisetMonikon akkusatiivianguillalaiseni
Monikon akkusatiivianguillalaisesiMonikon akkusatiivianguillalaisemme
Monikon akkusatiivianguillalaisenneMonikon akkusatiivianguillalaisensa
AkkusatiivianguillalaiseniAkkusatiivianguillalaisesi
AkkusatiivianguillalaisemmeAkkusatiivianguillalaisenne
Akkusatiivianguillalaisensa