| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | synoptic |
| Monikko | synoptiset | Monikko | synoptiseni |
| Monikko | synoptisesi | Monikko | synoptisemme |
| Monikko | synoptisenne | Monikko | synoptisensa |
| Genetiivi | synoptisen | Genetiivi | synoptiseni |
| Genetiivi | synoptisesi | Genetiivi | synoptisemme |
| Genetiivi | synoptisenne | Genetiivi | synoptisensa |
| Monikon genetiivi | synoptisten | Monikon genetiivi | synoptisien |
| Monikon genetiivi | synoptisteni | Monikon genetiivi | synoptisieni |
| Monikon genetiivi | synoptistesi | Monikon genetiivi | synoptisiesi |
| Monikon genetiivi | synoptistemme | Monikon genetiivi | synoptisiemme |
| Monikon genetiivi | synoptistenne | Monikon genetiivi | synoptisienne |
| Monikon genetiivi | synoptistensa | Monikon genetiivi | synoptisiensa |
| Partitiivi | synoptista | Partitiivi | synoptistani |
| Partitiivi | synoptistasi | Partitiivi | synoptistamme |
| Partitiivi | synoptistanne | Partitiivi | synoptistaan |
| Partitiivi | synoptistansa | Monikon partitiivi | synoptisia |
| Monikon partitiivi | synoptisiani | Monikon partitiivi | synoptisiasi |
| Monikon partitiivi | synoptisiamme | Monikon partitiivi | synoptisianne |
| Monikon partitiivi | synoptisiaan | Monikon partitiivi | synoptisiansa |
| Inessiivi | synoptisessa | Inessiivi | synoptisessani |
| Inessiivi | synoptisessasi | Inessiivi | synoptisessamme |
| Inessiivi | synoptisessanne | Inessiivi | synoptisessaan |
| Inessiivi | synoptisessansa | Monikon inessiivi | synoptisissa |
| Monikon inessiivi | synoptisissani | Monikon inessiivi | synoptisissasi |
| Monikon inessiivi | synoptisissamme | Monikon inessiivi | synoptisissanne |
| Monikon inessiivi | synoptisissaan | Monikon inessiivi | synoptisissansa |
| Elatiivi | synoptisesta | Elatiivi | synoptisestani |
| Elatiivi | synoptisestasi | Elatiivi | synoptisestamme |
| Elatiivi | synoptisestanne | Elatiivi | synoptisestaan |
| Elatiivi | synoptisestansa | Monikon elatiivi | synoptisista |
| Monikon elatiivi | synoptisistani | Monikon elatiivi | synoptisistasi |
| Monikon elatiivi | synoptisistamme | Monikon elatiivi | synoptisistanne |
| Monikon elatiivi | synoptisistaan | Monikon elatiivi | synoptisistansa |
| Illatiivi | synoptiseen | Illatiivi | synoptiseeni |
| Illatiivi | synoptiseesi | Illatiivi | synoptiseemme |
| Illatiivi | synoptiseenne | Illatiivi | synoptiseensa |
| Monikon illatiivi | synoptisiin | Monikon illatiivi | synoptisiini |
| Monikon illatiivi | synoptisiisi | Monikon illatiivi | synoptisiimme |
| Monikon illatiivi | synoptisiinne | Monikon illatiivi | synoptisiinsa |
| Adessiivi | synoptisella | Adessiivi | synoptisellani |
| Adessiivi | synoptisellasi | Adessiivi | synoptisellamme |
| Adessiivi | synoptisellanne | Adessiivi | synoptisellaan |
| Adessiivi | synoptisellansa | Monikon adessiivi | synoptisilla |
| Monikon adessiivi | synoptisillani | Monikon adessiivi | synoptisillasi |
| Monikon adessiivi | synoptisillamme | Monikon adessiivi | synoptisillanne |
| Monikon adessiivi | synoptisillaan | Monikon adessiivi | synoptisillansa |
| Ablatiivi | synoptiselta | Ablatiivi | synoptiseltani |
| Ablatiivi | synoptiseltasi | Ablatiivi | synoptiseltamme |
| Ablatiivi | synoptiseltanne | Ablatiivi | synoptiseltaan |
| Ablatiivi | synoptiseltansa | Monikon ablatiivi | synoptisilta |
| Monikon ablatiivi | synoptisiltani | Monikon ablatiivi | synoptisiltasi |
| Monikon ablatiivi | synoptisiltamme | Monikon ablatiivi | synoptisiltanne |
| Monikon ablatiivi | synoptisiltaan | Monikon ablatiivi | synoptisiltansa |
| Allatiivi | synoptiselle | Allatiivi | synoptiselleni |
| Allatiivi | synoptisellesi | Allatiivi | synoptisellemme |
| Allatiivi | synoptisellenne | Allatiivi | synoptiselleen |
| Allatiivi | synoptisellensa | Monikon allatiivi | synoptisille |
| Monikon allatiivi | synoptisilleni | Monikon allatiivi | synoptisillesi |
| Monikon allatiivi | synoptisillemme | Monikon allatiivi | synoptisillenne |
| Monikon allatiivi | synoptisilleen | Monikon allatiivi | synoptisillensa |
| Essiivi | synoptisena | Essiivi | synoptisenani |
| Essiivi | synoptisenasi | Essiivi | synoptisenamme |
| Essiivi | synoptisenanne | Essiivi | synoptisenaan |
| Essiivi | synoptisenansa | Monikon essiivi | synoptisina |
| Monikon essiivi | synoptisinani | Monikon essiivi | synoptisinasi |
| Monikon essiivi | synoptisinamme | Monikon essiivi | synoptisinanne |
| Monikon essiivi | synoptisinaan | Monikon essiivi | synoptisinansa |
| Translatiivi | synoptiseksi | Translatiivi | synoptisekseni |
| Translatiivi | synoptiseksesi | Translatiivi | synoptiseksemme |
| Translatiivi | synoptiseksenne | Translatiivi | synoptisekseen |
| Translatiivi | synoptiseksensa | Monikon translatiivi | synoptisiksi |
| Monikon translatiivi | synoptisikseni | Monikon translatiivi | synoptisiksesi |
| Monikon translatiivi | synoptisiksemme | Monikon translatiivi | synoptisiksenne |
| Monikon translatiivi | synoptisikseen | Monikon translatiivi | synoptisiksensa |
| Monikon instruktiivi | synoptisin | Abessiivi | synoptisetta |
| Abessiivi | synoptisettani | Abessiivi | synoptisettasi |
| Abessiivi | synoptisettamme | Abessiivi | synoptisettanne |
| Abessiivi | synoptisettaan | Abessiivi | synoptisettansa |
| Monikon abessiivi | synoptisitta | Monikon abessiivi | synoptisittani |
| Monikon abessiivi | synoptisittasi | Monikon abessiivi | synoptisittamme |
| Monikon abessiivi | synoptisittanne | Monikon abessiivi | synoptisittaan |
| Monikon abessiivi | synoptisittansa | Monikon komitatiivi | synoptisine |
| Monikon komitatiivi | synoptisineni | Monikon komitatiivi | synoptisinesi |
| Monikon komitatiivi | synoptisinemme | Monikon komitatiivi | synoptisinenne |
| Monikon komitatiivi | synoptisineen | Monikon komitatiivi | synoptisinensa |
| Komparatiivi | synoptisempi | Superlatiivi | synoptisin |
| Monikon akkusatiivi | synoptiset | Monikon akkusatiivi | synoptiseni |
| Monikon akkusatiivi | synoptisesi | Monikon akkusatiivi | synoptisemme |
| Monikon akkusatiivi | synoptisenne | Monikon akkusatiivi | synoptisensa |
| Akkusatiivi | synoptiseni | Akkusatiivi | synoptisesi |
| Akkusatiivi | synoptisemme | Akkusatiivi | synoptisenne |
| Akkusatiivi | synoptisensa |