Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. Samariasta kotoisin oleva

Substantiivi

  1. muinaisessa Palestiinassa sijainneen Samarian asukas

Taivutusmuodot

MonikkosamarialaisetMonikkosamarialaiseni
MonikkosamarialaisesiMonikkosamarialaisemme
MonikkosamarialaisenneMonikkosamarialaisensa
GenetiivisamarialaisenGenetiivisamarialaiseni
GenetiivisamarialaisesiGenetiivisamarialaisemme
GenetiivisamarialaisenneGenetiivisamarialaisensa
Monikon genetiivisamarialaistenMonikon genetiivisamarialaisien
Monikon genetiivisamarialaisteniMonikon genetiivisamarialaisieni
Monikon genetiivisamarialaistesiMonikon genetiivisamarialaisiesi
Monikon genetiivisamarialaistemmeMonikon genetiivisamarialaisiemme
Monikon genetiivisamarialaistenneMonikon genetiivisamarialaisienne
Monikon genetiivisamarialaistensaMonikon genetiivisamarialaisiensa
PartitiivisamarialaistaPartitiivisamarialaistani
PartitiivisamarialaistasiPartitiivisamarialaistamme
PartitiivisamarialaistannePartitiivisamarialaistaan
PartitiivisamarialaistansaMonikon partitiivisamarialaisia
Monikon partitiivisamarialaisianiMonikon partitiivisamarialaisiasi
Monikon partitiivisamarialaisiammeMonikon partitiivisamarialaisianne
Monikon partitiivisamarialaisiaanMonikon partitiivisamarialaisiansa
InessiivisamarialaisessaInessiivisamarialaisessani
InessiivisamarialaisessasiInessiivisamarialaisessamme
InessiivisamarialaisessanneInessiivisamarialaisessaan
InessiivisamarialaisessansaMonikon inessiivisamarialaisissa
Monikon inessiivisamarialaisissaniMonikon inessiivisamarialaisissasi
Monikon inessiivisamarialaisissammeMonikon inessiivisamarialaisissanne
Monikon inessiivisamarialaisissaanMonikon inessiivisamarialaisissansa
ElatiivisamarialaisestaElatiivisamarialaisestani
ElatiivisamarialaisestasiElatiivisamarialaisestamme
ElatiivisamarialaisestanneElatiivisamarialaisestaan
ElatiivisamarialaisestansaMonikon elatiivisamarialaisista
Monikon elatiivisamarialaisistaniMonikon elatiivisamarialaisistasi
Monikon elatiivisamarialaisistammeMonikon elatiivisamarialaisistanne
Monikon elatiivisamarialaisistaanMonikon elatiivisamarialaisistansa
IllatiivisamarialaiseenIllatiivisamarialaiseeni
IllatiivisamarialaiseesiIllatiivisamarialaiseemme
IllatiivisamarialaiseenneIllatiivisamarialaiseensa
Monikon illatiivisamarialaisiinMonikon illatiivisamarialaisiini
Monikon illatiivisamarialaisiisiMonikon illatiivisamarialaisiimme
Monikon illatiivisamarialaisiinneMonikon illatiivisamarialaisiinsa
AdessiivisamarialaisellaAdessiivisamarialaisellani
AdessiivisamarialaisellasiAdessiivisamarialaisellamme
AdessiivisamarialaisellanneAdessiivisamarialaisellaan
AdessiivisamarialaisellansaMonikon adessiivisamarialaisilla
Monikon adessiivisamarialaisillaniMonikon adessiivisamarialaisillasi
Monikon adessiivisamarialaisillammeMonikon adessiivisamarialaisillanne
Monikon adessiivisamarialaisillaanMonikon adessiivisamarialaisillansa
AblatiivisamarialaiseltaAblatiivisamarialaiseltani
AblatiivisamarialaiseltasiAblatiivisamarialaiseltamme
AblatiivisamarialaiseltanneAblatiivisamarialaiseltaan
AblatiivisamarialaiseltansaMonikon ablatiivisamarialaisilta
Monikon ablatiivisamarialaisiltaniMonikon ablatiivisamarialaisiltasi
Monikon ablatiivisamarialaisiltammeMonikon ablatiivisamarialaisiltanne
Monikon ablatiivisamarialaisiltaanMonikon ablatiivisamarialaisiltansa
AllatiivisamarialaiselleAllatiivisamarialaiselleni
AllatiivisamarialaisellesiAllatiivisamarialaisellemme
AllatiivisamarialaisellenneAllatiivisamarialaiselleen
AllatiivisamarialaisellensaMonikon allatiivisamarialaisille
Monikon allatiivisamarialaisilleniMonikon allatiivisamarialaisillesi
Monikon allatiivisamarialaisillemmeMonikon allatiivisamarialaisillenne
Monikon allatiivisamarialaisilleenMonikon allatiivisamarialaisillensa
EssiivisamarialaisenaEssiivisamarialaisenani
EssiivisamarialaisenasiEssiivisamarialaisenamme
EssiivisamarialaisenanneEssiivisamarialaisenaan
EssiivisamarialaisenansaMonikon essiivisamarialaisina
Monikon essiivisamarialaisinaniMonikon essiivisamarialaisinasi
Monikon essiivisamarialaisinammeMonikon essiivisamarialaisinanne
Monikon essiivisamarialaisinaanMonikon essiivisamarialaisinansa
TranslatiivisamarialaiseksiTranslatiivisamarialaisekseni
TranslatiivisamarialaiseksesiTranslatiivisamarialaiseksemme
TranslatiivisamarialaiseksenneTranslatiivisamarialaisekseen
TranslatiivisamarialaiseksensaMonikon translatiivisamarialaisiksi
Monikon translatiivisamarialaisikseniMonikon translatiivisamarialaisiksesi
Monikon translatiivisamarialaisiksemmeMonikon translatiivisamarialaisiksenne
Monikon translatiivisamarialaisikseenMonikon translatiivisamarialaisiksensa
Monikon instruktiivisamarialaisinAbessiivisamarialaisetta
AbessiivisamarialaisettaniAbessiivisamarialaisettasi
AbessiivisamarialaisettammeAbessiivisamarialaisettanne
AbessiivisamarialaisettaanAbessiivisamarialaisettansa
Monikon abessiivisamarialaisittaMonikon abessiivisamarialaisittani
Monikon abessiivisamarialaisittasiMonikon abessiivisamarialaisittamme
Monikon abessiivisamarialaisittanneMonikon abessiivisamarialaisittaan
Monikon abessiivisamarialaisittansaMonikon komitatiivisamarialaisine
Monikon komitatiivisamarialaisineniMonikon komitatiivisamarialaisinesi
Monikon komitatiivisamarialaisinemmeMonikon komitatiivisamarialaisinenne
Monikon komitatiivisamarialaisineenMonikon komitatiivisamarialaisinensa
Monikon akkusatiivisamarialaisetMonikon akkusatiivisamarialaiseni
Monikon akkusatiivisamarialaisesiMonikon akkusatiivisamarialaisemme
Monikon akkusatiivisamarialaisenneMonikon akkusatiivisamarialaisensa
AkkusatiivisamarialaiseniAkkusatiivisamarialaisesi
AkkusatiivisamarialaisemmeAkkusatiivisamarialaisenne
Akkusatiivisamarialaisensa