| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | sagriinit | Genetiivi | sagriinin |
| Monikon genetiivi | sagriinien | Partitiivi | sagriinia |
| Monikon partitiivi | sagriineja | Inessiivi | sagriinissa |
| Monikon inessiivi | sagriineissa | Elatiivi | sagriinista |
| Monikon elatiivi | sagriineista | Illatiivi | sagriiniin |
| Monikon illatiivi | sagriineihin | Adessiivi | sagriinilla |
| Monikon adessiivi | sagriineilla | Ablatiivi | sagriinilta |
| Monikon ablatiivi | sagriineilta | Allatiivi | sagriinille |
| Monikon allatiivi | sagriineille | Essiivi | sagriinina |
| Monikon essiivi | sagriineina | Translatiivi | sagriiniksi |
| Monikon translatiivi | sagriineiksi | Monikon instruktiivi | sagriinein |
| Abessiivi | sagriinitta | Monikon abessiivi | sagriineitta |
| Monikon akkusatiivi | sagriinit |