| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | välinegatiivit | Genetiivi | välinegatiivin |
| Monikon genetiivi | välinegatiivien | Partitiivi | välinegatiivia |
| Monikon partitiivi | välinegatiiveja | Inessiivi | välinegatiivissa |
| Monikon inessiivi | välinegatiiveissa | Elatiivi | välinegatiivista |
| Monikon elatiivi | välinegatiiveista | Illatiivi | välinegatiiviin |
| Monikon illatiivi | välinegatiiveihin | Adessiivi | välinegatiivilla |
| Monikon adessiivi | välinegatiiveilla | Ablatiivi | välinegatiivilta |
| Monikon ablatiivi | välinegatiiveilta | Allatiivi | välinegatiiville |
| Monikon allatiivi | välinegatiiveille | Essiivi | välinegatiivina |
| Monikon essiivi | välinegatiiveina | Translatiivi | välinegatiiviksi |
| Monikon translatiivi | välinegatiiveiksi | Monikon instruktiivi | välinegatiivein |
| Abessiivi | välinegatiivitta | Monikon abessiivi | välinegatiiveitta |
| Monikon akkusatiivi | välinegatiivit |