Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
  • ÄäntäminenUS
4.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkovähittäisetMonikkovähittäiseni
MonikkovähittäisesiMonikkovähittäisemme
MonikkovähittäisenneMonikkovähittäisensä
GenetiivivähittäisenGenetiivivähittäiseni
GenetiivivähittäisesiGenetiivivähittäisemme
GenetiivivähittäisenneGenetiivivähittäisensä
Monikon genetiivivähittäistenMonikon genetiivivähittäisien
Monikon genetiivivähittäisteniMonikon genetiivivähittäisieni
Monikon genetiivivähittäistesiMonikon genetiivivähittäisiesi
Monikon genetiivivähittäistemmeMonikon genetiivivähittäisiemme
Monikon genetiivivähittäistenneMonikon genetiivivähittäisienne
Monikon genetiivivähittäistensäMonikon genetiivivähittäisiensä
PartitiivivähittäistäPartitiivivähittäistäni
PartitiivivähittäistäsiPartitiivivähittäistämme
PartitiivivähittäistännePartitiivivähittäistään
PartitiivivähittäistänsäMonikon partitiivivähittäisiä
Monikon partitiivivähittäisiäniMonikon partitiivivähittäisiäsi
Monikon partitiivivähittäisiämmeMonikon partitiivivähittäisiänne
Monikon partitiivivähittäisiäänMonikon partitiivivähittäisiänsä
InessiivivähittäisessäInessiivivähittäisessäni
InessiivivähittäisessäsiInessiivivähittäisessämme
InessiivivähittäisessänneInessiivivähittäisessään
InessiivivähittäisessänsäMonikon inessiivivähittäisissä
Monikon inessiivivähittäisissäniMonikon inessiivivähittäisissäsi
Monikon inessiivivähittäisissämmeMonikon inessiivivähittäisissänne
Monikon inessiivivähittäisissäänMonikon inessiivivähittäisissänsä
ElatiivivähittäisestäElatiivivähittäisestäni
ElatiivivähittäisestäsiElatiivivähittäisestämme
ElatiivivähittäisestänneElatiivivähittäisestään
ElatiivivähittäisestänsäMonikon elatiivivähittäisistä
Monikon elatiivivähittäisistäniMonikon elatiivivähittäisistäsi
Monikon elatiivivähittäisistämmeMonikon elatiivivähittäisistänne
Monikon elatiivivähittäisistäänMonikon elatiivivähittäisistänsä
IllatiivivähittäiseenIllatiivivähittäiseeni
IllatiivivähittäiseesiIllatiivivähittäiseemme
IllatiivivähittäiseenneIllatiivivähittäiseensä
Monikon illatiivivähittäisiinMonikon illatiivivähittäisiini
Monikon illatiivivähittäisiisiMonikon illatiivivähittäisiimme
Monikon illatiivivähittäisiinneMonikon illatiivivähittäisiinsä
AdessiivivähittäiselläAdessiivivähittäiselläni
AdessiivivähittäiselläsiAdessiivivähittäisellämme
AdessiivivähittäisellänneAdessiivivähittäisellään
AdessiivivähittäisellänsäMonikon adessiivivähittäisillä
Monikon adessiivivähittäisilläniMonikon adessiivivähittäisilläsi
Monikon adessiivivähittäisillämmeMonikon adessiivivähittäisillänne
Monikon adessiivivähittäisilläänMonikon adessiivivähittäisillänsä
AblatiivivähittäiseltäAblatiivivähittäiseltäni
AblatiivivähittäiseltäsiAblatiivivähittäiseltämme
AblatiivivähittäiseltänneAblatiivivähittäiseltään
AblatiivivähittäiseltänsäMonikon ablatiivivähittäisiltä
Monikon ablatiivivähittäisiltäniMonikon ablatiivivähittäisiltäsi
Monikon ablatiivivähittäisiltämmeMonikon ablatiivivähittäisiltänne
Monikon ablatiivivähittäisiltäänMonikon ablatiivivähittäisiltänsä
AllatiivivähittäiselleAllatiivivähittäiselleni
AllatiivivähittäisellesiAllatiivivähittäisellemme
AllatiivivähittäisellenneAllatiivivähittäiselleen
AllatiivivähittäisellensäMonikon allatiivivähittäisille
Monikon allatiivivähittäisilleniMonikon allatiivivähittäisillesi
Monikon allatiivivähittäisillemmeMonikon allatiivivähittäisillenne
Monikon allatiivivähittäisilleenMonikon allatiivivähittäisillensä
EssiivivähittäisenäEssiivivähittäisenäni
EssiivivähittäisenäsiEssiivivähittäisenämme
EssiivivähittäisenänneEssiivivähittäisenään
EssiivivähittäisenänsäMonikon essiivivähittäisinä
Monikon essiivivähittäisinäniMonikon essiivivähittäisinäsi
Monikon essiivivähittäisinämmeMonikon essiivivähittäisinänne
Monikon essiivivähittäisinäänMonikon essiivivähittäisinänsä
TranslatiivivähittäiseksiTranslatiivivähittäisekseni
TranslatiivivähittäiseksesiTranslatiivivähittäiseksemme
TranslatiivivähittäiseksenneTranslatiivivähittäisekseen
TranslatiivivähittäiseksensäMonikon translatiivivähittäisiksi
Monikon translatiivivähittäisikseniMonikon translatiivivähittäisiksesi
Monikon translatiivivähittäisiksemmeMonikon translatiivivähittäisiksenne
Monikon translatiivivähittäisikseenMonikon translatiivivähittäisiksensä
Monikon instruktiivivähittäisinAbessiivivähittäisettä
AbessiivivähittäisettäniAbessiivivähittäisettäsi
AbessiivivähittäisettämmeAbessiivivähittäisettänne
AbessiivivähittäisettäänAbessiivivähittäisettänsä
Monikon abessiivivähittäisittäMonikon abessiivivähittäisittäni
Monikon abessiivivähittäisittäsiMonikon abessiivivähittäisittämme
Monikon abessiivivähittäisittänneMonikon abessiivivähittäisittään
Monikon abessiivivähittäisittänsäMonikon komitatiivivähittäisine
Monikon komitatiivivähittäisineniMonikon komitatiivivähittäisinesi
Monikon komitatiivivähittäisinemmeMonikon komitatiivivähittäisinenne
Monikon komitatiivivähittäisineenMonikon komitatiivivähittäisinensä
KomparatiivivähittäisempiSuperlatiivivähittäisin
Monikon akkusatiivivähittäisetMonikon akkusatiivivähittäiseni
Monikon akkusatiivivähittäisesiMonikon akkusatiivivähittäisemme
Monikon akkusatiivivähittäisenneMonikon akkusatiivivähittäisensä
AkkusatiivivähittäiseniAkkusatiivivähittäisesi
AkkusatiivivähittäisemmeAkkusatiivivähittäisenne
Akkusatiivivähittäisensä