| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rasitun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | rasitut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rasittuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | rasitumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | rasitutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | rasittuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rasituin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rasituit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rasittui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | rasituimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | rasituitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | rasittuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rasittuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | rasittuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rasittuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | rasittuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | rasittuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | rasittuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | rasitu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rasittukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | rasittukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | rasittukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | rasittukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rasittunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | rasittunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rasittunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | rasittunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | rasittunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | rasittunevat | | |