Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Ääntäminen
IPA:
/ˈe̞lime̞lːin̪e̞n̪/
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
organic
biologia
US
Määritelmät
Adjektiivi
elimeen
liittyvä, elintä koskeva
(kuvaannollisesti)
johonkin
erottamattomasti
kuuluva
Taivutusmuodot
Monikko
elimelliset
Monikko
elimelliseni
Monikko
elimellisesi
Monikko
elimellisemme
Monikko
elimellisenne
Monikko
elimellisensä
Genetiivi
elimellisen
Genetiivi
elimelliseni
Genetiivi
elimellisesi
Genetiivi
elimellisemme
Genetiivi
elimellisenne
Genetiivi
elimellisensä
Monikon genetiivi
elimellisten
Monikon genetiivi
elimellisien
Monikon genetiivi
elimellisteni
Monikon genetiivi
elimellisieni
Monikon genetiivi
elimellistesi
Monikon genetiivi
elimellisiesi
Monikon genetiivi
elimellistemme
Monikon genetiivi
elimellisiemme
Monikon genetiivi
elimellistenne
Monikon genetiivi
elimellisienne
Monikon genetiivi
elimellistensä
Monikon genetiivi
elimellisiensä
Partitiivi
elimellistä
Partitiivi
elimellistäni
Partitiivi
elimellistäsi
Partitiivi
elimellistämme
Partitiivi
elimellistänne
Partitiivi
elimellistään
Partitiivi
elimellistänsä
Monikon partitiivi
elimellisiä
Monikon partitiivi
elimellisiäni
Monikon partitiivi
elimellisiäsi
Monikon partitiivi
elimellisiämme
Monikon partitiivi
elimellisiänne
Monikon partitiivi
elimellisiään
Monikon partitiivi
elimellisiänsä
Inessiivi
elimellisessä
Inessiivi
elimellisessäni
Inessiivi
elimellisessäsi
Inessiivi
elimellisessämme
Inessiivi
elimellisessänne
Inessiivi
elimellisessään
Inessiivi
elimellisessänsä
Monikon inessiivi
elimellisissä
Monikon inessiivi
elimellisissäni
Monikon inessiivi
elimellisissäsi
Monikon inessiivi
elimellisissämme
Monikon inessiivi
elimellisissänne
Monikon inessiivi
elimellisissään
Monikon inessiivi
elimellisissänsä
Elatiivi
elimellisestä
Elatiivi
elimellisestäni
Elatiivi
elimellisestäsi
Elatiivi
elimellisestämme
Elatiivi
elimellisestänne
Elatiivi
elimellisestään
Elatiivi
elimellisestänsä
Monikon elatiivi
elimellisistä
Monikon elatiivi
elimellisistäni
Monikon elatiivi
elimellisistäsi
Monikon elatiivi
elimellisistämme
Monikon elatiivi
elimellisistänne
Monikon elatiivi
elimellisistään
Monikon elatiivi
elimellisistänsä
Illatiivi
elimelliseen
Illatiivi
elimelliseeni
Illatiivi
elimelliseesi
Illatiivi
elimelliseemme
Illatiivi
elimelliseenne
Illatiivi
elimelliseensä
Monikon illatiivi
elimellisiin
Monikon illatiivi
elimellisiini
Monikon illatiivi
elimellisiisi
Monikon illatiivi
elimellisiimme
Monikon illatiivi
elimellisiinne
Monikon illatiivi
elimellisiinsä
Adessiivi
elimellisellä
Adessiivi
elimelliselläni
Adessiivi
elimelliselläsi
Adessiivi
elimellisellämme
Adessiivi
elimellisellänne
Adessiivi
elimellisellään
Adessiivi
elimellisellänsä
Monikon adessiivi
elimellisillä
Monikon adessiivi
elimellisilläni
Monikon adessiivi
elimellisilläsi
Monikon adessiivi
elimellisillämme
Monikon adessiivi
elimellisillänne
Monikon adessiivi
elimellisillään
Monikon adessiivi
elimellisillänsä
Ablatiivi
elimelliseltä
Ablatiivi
elimelliseltäni
Ablatiivi
elimelliseltäsi
Ablatiivi
elimelliseltämme
Ablatiivi
elimelliseltänne
Ablatiivi
elimelliseltään
Ablatiivi
elimelliseltänsä
Monikon ablatiivi
elimellisiltä
Monikon ablatiivi
elimellisiltäni
Monikon ablatiivi
elimellisiltäsi
Monikon ablatiivi
elimellisiltämme
Monikon ablatiivi
elimellisiltänne
Monikon ablatiivi
elimellisiltään
Monikon ablatiivi
elimellisiltänsä
Allatiivi
elimelliselle
Allatiivi
elimelliselleni
Allatiivi
elimellisellesi
Allatiivi
elimellisellemme
Allatiivi
elimellisellenne
Allatiivi
elimelliselleen
Allatiivi
elimellisellensä
Monikon allatiivi
elimellisille
Monikon allatiivi
elimellisilleni
Monikon allatiivi
elimellisillesi
Monikon allatiivi
elimellisillemme
Monikon allatiivi
elimellisillenne
Monikon allatiivi
elimellisilleen
Monikon allatiivi
elimellisillensä
Essiivi
elimellisenä
Essiivi
elimellisenäni
Essiivi
elimellisenäsi
Essiivi
elimellisenämme
Essiivi
elimellisenänne
Essiivi
elimellisenään
Essiivi
elimellisenänsä
Monikon essiivi
elimellisinä
Monikon essiivi
elimellisinäni
Monikon essiivi
elimellisinäsi
Monikon essiivi
elimellisinämme
Monikon essiivi
elimellisinänne
Monikon essiivi
elimellisinään
Monikon essiivi
elimellisinänsä
Translatiivi
elimelliseksi
Translatiivi
elimellisekseni
Translatiivi
elimelliseksesi
Translatiivi
elimelliseksemme
Translatiivi
elimelliseksenne
Translatiivi
elimellisekseen
Translatiivi
elimelliseksensä
Monikon translatiivi
elimellisiksi
Monikon translatiivi
elimellisikseni
Monikon translatiivi
elimellisiksesi
Monikon translatiivi
elimellisiksemme
Monikon translatiivi
elimellisiksenne
Monikon translatiivi
elimellisikseen
Monikon translatiivi
elimellisiksensä
Monikon instruktiivi
elimellisin
Abessiivi
elimellisettä
Abessiivi
elimellisettäni
Abessiivi
elimellisettäsi
Abessiivi
elimellisettämme
Abessiivi
elimellisettänne
Abessiivi
elimellisettään
Abessiivi
elimellisettänsä
Monikon abessiivi
elimellisittä
Monikon abessiivi
elimellisittäni
Monikon abessiivi
elimellisittäsi
Monikon abessiivi
elimellisittämme
Monikon abessiivi
elimellisittänne
Monikon abessiivi
elimellisittään
Monikon abessiivi
elimellisittänsä
Monikon komitatiivi
elimellisine
Monikon komitatiivi
elimellisineni
Monikon komitatiivi
elimellisinesi
Monikon komitatiivi
elimellisinemme
Monikon komitatiivi
elimellisinenne
Monikon komitatiivi
elimellisineen
Monikon komitatiivi
elimellisinensä
Monikon akkusatiivi
elimelliset
Monikon akkusatiivi
elimelliseni
Monikon akkusatiivi
elimellisesi
Monikon akkusatiivi
elimellisemme
Monikon akkusatiivi
elimellisenne
Monikon akkusatiivi
elimellisensä
Akkusatiivi
elimelliseni
Akkusatiivi
elimellisesi
Akkusatiivi
elimellisemme
Akkusatiivi
elimellisenne
Akkusatiivi
elimellisensä
Luokat
Adjektiivit
Biologia