Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈe̞lime̞lːin̪e̞n̪/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.biologia
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. elimeen liittyvä, elintä koskeva
  2. (kuvaannollisesti) johonkin erottamattomasti kuuluva

Taivutusmuodot

MonikkoelimellisetMonikkoelimelliseni
MonikkoelimellisesiMonikkoelimellisemme
MonikkoelimellisenneMonikkoelimellisensä
GenetiivielimellisenGenetiivielimelliseni
GenetiivielimellisesiGenetiivielimellisemme
GenetiivielimellisenneGenetiivielimellisensä
Monikon genetiivielimellistenMonikon genetiivielimellisien
Monikon genetiivielimellisteniMonikon genetiivielimellisieni
Monikon genetiivielimellistesiMonikon genetiivielimellisiesi
Monikon genetiivielimellistemmeMonikon genetiivielimellisiemme
Monikon genetiivielimellistenneMonikon genetiivielimellisienne
Monikon genetiivielimellistensäMonikon genetiivielimellisiensä
PartitiivielimellistäPartitiivielimellistäni
PartitiivielimellistäsiPartitiivielimellistämme
PartitiivielimellistännePartitiivielimellistään
PartitiivielimellistänsäMonikon partitiivielimellisiä
Monikon partitiivielimellisiäniMonikon partitiivielimellisiäsi
Monikon partitiivielimellisiämmeMonikon partitiivielimellisiänne
Monikon partitiivielimellisiäänMonikon partitiivielimellisiänsä
InessiivielimellisessäInessiivielimellisessäni
InessiivielimellisessäsiInessiivielimellisessämme
InessiivielimellisessänneInessiivielimellisessään
InessiivielimellisessänsäMonikon inessiivielimellisissä
Monikon inessiivielimellisissäniMonikon inessiivielimellisissäsi
Monikon inessiivielimellisissämmeMonikon inessiivielimellisissänne
Monikon inessiivielimellisissäänMonikon inessiivielimellisissänsä
ElatiivielimellisestäElatiivielimellisestäni
ElatiivielimellisestäsiElatiivielimellisestämme
ElatiivielimellisestänneElatiivielimellisestään
ElatiivielimellisestänsäMonikon elatiivielimellisistä
Monikon elatiivielimellisistäniMonikon elatiivielimellisistäsi
Monikon elatiivielimellisistämmeMonikon elatiivielimellisistänne
Monikon elatiivielimellisistäänMonikon elatiivielimellisistänsä
IllatiivielimelliseenIllatiivielimelliseeni
IllatiivielimelliseesiIllatiivielimelliseemme
IllatiivielimelliseenneIllatiivielimelliseensä
Monikon illatiivielimellisiinMonikon illatiivielimellisiini
Monikon illatiivielimellisiisiMonikon illatiivielimellisiimme
Monikon illatiivielimellisiinneMonikon illatiivielimellisiinsä
AdessiivielimelliselläAdessiivielimelliselläni
AdessiivielimelliselläsiAdessiivielimellisellämme
AdessiivielimellisellänneAdessiivielimellisellään
AdessiivielimellisellänsäMonikon adessiivielimellisillä
Monikon adessiivielimellisilläniMonikon adessiivielimellisilläsi
Monikon adessiivielimellisillämmeMonikon adessiivielimellisillänne
Monikon adessiivielimellisilläänMonikon adessiivielimellisillänsä
AblatiivielimelliseltäAblatiivielimelliseltäni
AblatiivielimelliseltäsiAblatiivielimelliseltämme
AblatiivielimelliseltänneAblatiivielimelliseltään
AblatiivielimelliseltänsäMonikon ablatiivielimellisiltä
Monikon ablatiivielimellisiltäniMonikon ablatiivielimellisiltäsi
Monikon ablatiivielimellisiltämmeMonikon ablatiivielimellisiltänne
Monikon ablatiivielimellisiltäänMonikon ablatiivielimellisiltänsä
AllatiivielimelliselleAllatiivielimelliselleni
AllatiivielimellisellesiAllatiivielimellisellemme
AllatiivielimellisellenneAllatiivielimelliselleen
AllatiivielimellisellensäMonikon allatiivielimellisille
Monikon allatiivielimellisilleniMonikon allatiivielimellisillesi
Monikon allatiivielimellisillemmeMonikon allatiivielimellisillenne
Monikon allatiivielimellisilleenMonikon allatiivielimellisillensä
EssiivielimellisenäEssiivielimellisenäni
EssiivielimellisenäsiEssiivielimellisenämme
EssiivielimellisenänneEssiivielimellisenään
EssiivielimellisenänsäMonikon essiivielimellisinä
Monikon essiivielimellisinäniMonikon essiivielimellisinäsi
Monikon essiivielimellisinämmeMonikon essiivielimellisinänne
Monikon essiivielimellisinäänMonikon essiivielimellisinänsä
TranslatiivielimelliseksiTranslatiivielimellisekseni
TranslatiivielimelliseksesiTranslatiivielimelliseksemme
TranslatiivielimelliseksenneTranslatiivielimellisekseen
TranslatiivielimelliseksensäMonikon translatiivielimellisiksi
Monikon translatiivielimellisikseniMonikon translatiivielimellisiksesi
Monikon translatiivielimellisiksemmeMonikon translatiivielimellisiksenne
Monikon translatiivielimellisikseenMonikon translatiivielimellisiksensä
Monikon instruktiivielimellisinAbessiivielimellisettä
AbessiivielimellisettäniAbessiivielimellisettäsi
AbessiivielimellisettämmeAbessiivielimellisettänne
AbessiivielimellisettäänAbessiivielimellisettänsä
Monikon abessiivielimellisittäMonikon abessiivielimellisittäni
Monikon abessiivielimellisittäsiMonikon abessiivielimellisittämme
Monikon abessiivielimellisittänneMonikon abessiivielimellisittään
Monikon abessiivielimellisittänsäMonikon komitatiivielimellisine
Monikon komitatiivielimellisineniMonikon komitatiivielimellisinesi
Monikon komitatiivielimellisinemmeMonikon komitatiivielimellisinenne
Monikon komitatiivielimellisineenMonikon komitatiivielimellisinensä
Monikon akkusatiivielimellisetMonikon akkusatiivielimelliseni
Monikon akkusatiivielimellisesiMonikon akkusatiivielimellisemme
Monikon akkusatiivielimellisenneMonikon akkusatiivielimellisensä
AkkusatiivielimelliseniAkkusatiivielimellisesi
AkkusatiivielimellisemmeAkkusatiivielimellisenne
Akkusatiivielimellisensä