| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | nitro {f} |
| Monikko | salpietarit | Genetiivi | salpietarin |
| Monikon genetiivi | salpietarien | Monikon genetiivi | salpietareiden |
| Monikon genetiivi | salpietareitten | Partitiivi | salpietaria |
| Monikon partitiivi | salpietareita | Monikon partitiivi | salpietareja |
| Inessiivi | salpietarissa | Monikon inessiivi | salpietareissa |
| Elatiivi | salpietarista | Monikon elatiivi | salpietareista |
| Illatiivi | salpietariin | Monikon illatiivi | salpietareihin |
| Adessiivi | salpietarilla | Monikon adessiivi | salpietareilla |
| Ablatiivi | salpietarilta | Monikon ablatiivi | salpietareilta |
| Allatiivi | salpietarille | Monikon allatiivi | salpietareille |
| Essiivi | salpietarina | Monikon essiivi | salpietareina |
| Translatiivi | salpietariksi | Monikon translatiivi | salpietareiksi |
| Monikon instruktiivi | salpietarein | Abessiivi | salpietaritta |
| Monikon abessiivi | salpietareitta | Monikon akkusatiivi | salpietarit |