Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. siivoton; sellainen, jota ei ole ruokottu
  2. sellainen, joka ei ruokkoa
  3. (kuvaannollisesti) rivo

Taivutusmuodot

MonikkoruokkoamattomatMonikkoruokkoamattomani
MonikkoruokkoamattomasiMonikkoruokkoamattomamme
MonikkoruokkoamattomanneMonikkoruokkoamattomansa
GenetiiviruokkoamattomanGenetiiviruokkoamattomani
GenetiiviruokkoamattomasiGenetiiviruokkoamattomamme
GenetiiviruokkoamattomanneGenetiiviruokkoamattomansa
Monikon genetiiviruokkoamattomienMonikon genetiiviruokkoamattomieni
Monikon genetiiviruokkoamattomiesiMonikon genetiiviruokkoamattomiemme
Monikon genetiiviruokkoamattomienneMonikon genetiiviruokkoamattomiensa
PartitiiviruokkoamatontaPartitiiviruokkoamatontani
PartitiiviruokkoamatontasiPartitiiviruokkoamatontamme
PartitiiviruokkoamatontannePartitiiviruokkoamatontaan
PartitiiviruokkoamatontansaMonikon partitiiviruokkoamattomia
Monikon partitiiviruokkoamattomianiMonikon partitiiviruokkoamattomiasi
Monikon partitiiviruokkoamattomiammeMonikon partitiiviruokkoamattomianne
Monikon partitiiviruokkoamattomiaanMonikon partitiiviruokkoamattomiansa
InessiiviruokkoamattomassaInessiiviruokkoamattomassani
InessiiviruokkoamattomassasiInessiiviruokkoamattomassamme
InessiiviruokkoamattomassanneInessiiviruokkoamattomassaan
InessiiviruokkoamattomassansaMonikon inessiiviruokkoamattomissa
Monikon inessiiviruokkoamattomissaniMonikon inessiiviruokkoamattomissasi
Monikon inessiiviruokkoamattomissammeMonikon inessiiviruokkoamattomissanne
Monikon inessiiviruokkoamattomissaanMonikon inessiiviruokkoamattomissansa
ElatiiviruokkoamattomastaElatiiviruokkoamattomastani
ElatiiviruokkoamattomastasiElatiiviruokkoamattomastamme
ElatiiviruokkoamattomastanneElatiiviruokkoamattomastaan
ElatiiviruokkoamattomastansaMonikon elatiiviruokkoamattomista
Monikon elatiiviruokkoamattomistaniMonikon elatiiviruokkoamattomistasi
Monikon elatiiviruokkoamattomistammeMonikon elatiiviruokkoamattomistanne
Monikon elatiiviruokkoamattomistaanMonikon elatiiviruokkoamattomistansa
IllatiiviruokkoamattomaanIllatiiviruokkoamattomaani
IllatiiviruokkoamattomaasiIllatiiviruokkoamattomaamme
IllatiiviruokkoamattomaanneIllatiiviruokkoamattomaansa
Monikon illatiiviruokkoamattomiinMonikon illatiiviruokkoamattomiini
Monikon illatiiviruokkoamattomiisiMonikon illatiiviruokkoamattomiimme
Monikon illatiiviruokkoamattomiinneMonikon illatiiviruokkoamattomiinsa
AdessiiviruokkoamattomallaAdessiiviruokkoamattomallani
AdessiiviruokkoamattomallasiAdessiiviruokkoamattomallamme
AdessiiviruokkoamattomallanneAdessiiviruokkoamattomallaan
AdessiiviruokkoamattomallansaMonikon adessiiviruokkoamattomilla
Monikon adessiiviruokkoamattomillaniMonikon adessiiviruokkoamattomillasi
Monikon adessiiviruokkoamattomillammeMonikon adessiiviruokkoamattomillanne
Monikon adessiiviruokkoamattomillaanMonikon adessiiviruokkoamattomillansa
AblatiiviruokkoamattomaltaAblatiiviruokkoamattomaltani
AblatiiviruokkoamattomaltasiAblatiiviruokkoamattomaltamme
AblatiiviruokkoamattomaltanneAblatiiviruokkoamattomaltaan
AblatiiviruokkoamattomaltansaMonikon ablatiiviruokkoamattomilta
Monikon ablatiiviruokkoamattomiltaniMonikon ablatiiviruokkoamattomiltasi
Monikon ablatiiviruokkoamattomiltammeMonikon ablatiiviruokkoamattomiltanne
Monikon ablatiiviruokkoamattomiltaanMonikon ablatiiviruokkoamattomiltansa
AllatiiviruokkoamattomalleAllatiiviruokkoamattomalleni
AllatiiviruokkoamattomallesiAllatiiviruokkoamattomallemme
AllatiiviruokkoamattomallenneAllatiiviruokkoamattomalleen
AllatiiviruokkoamattomallensaMonikon allatiiviruokkoamattomille
Monikon allatiiviruokkoamattomilleniMonikon allatiiviruokkoamattomillesi
Monikon allatiiviruokkoamattomillemmeMonikon allatiiviruokkoamattomillenne
Monikon allatiiviruokkoamattomilleenMonikon allatiiviruokkoamattomillensa
EssiiviruokkoamattomanaEssiiviruokkoamattomanani
EssiiviruokkoamattomanasiEssiiviruokkoamattomanamme
EssiiviruokkoamattomananneEssiiviruokkoamattomanaan
EssiiviruokkoamattomanansaMonikon essiiviruokkoamattomina
Monikon essiiviruokkoamattominaniMonikon essiiviruokkoamattominasi
Monikon essiiviruokkoamattominammeMonikon essiiviruokkoamattominanne
Monikon essiiviruokkoamattominaanMonikon essiiviruokkoamattominansa
TranslatiiviruokkoamattomaksiTranslatiiviruokkoamattomakseni
TranslatiiviruokkoamattomaksesiTranslatiiviruokkoamattomaksemme
TranslatiiviruokkoamattomaksenneTranslatiiviruokkoamattomakseen
TranslatiiviruokkoamattomaksensaMonikon translatiiviruokkoamattomiksi
Monikon translatiiviruokkoamattomikseniMonikon translatiiviruokkoamattomiksesi
Monikon translatiiviruokkoamattomiksemmeMonikon translatiiviruokkoamattomiksenne
Monikon translatiiviruokkoamattomikseenMonikon translatiiviruokkoamattomiksensa
Monikon instruktiiviruokkoamattominAbessiiviruokkoamattomatta
AbessiiviruokkoamattomattaniAbessiiviruokkoamattomattasi
AbessiiviruokkoamattomattammeAbessiiviruokkoamattomattanne
AbessiiviruokkoamattomattaanAbessiiviruokkoamattomattansa
Monikon abessiiviruokkoamattomittaMonikon abessiiviruokkoamattomittani
Monikon abessiiviruokkoamattomittasiMonikon abessiiviruokkoamattomittamme
Monikon abessiiviruokkoamattomittanneMonikon abessiiviruokkoamattomittaan
Monikon abessiiviruokkoamattomittansaMonikon komitatiiviruokkoamattomine
Monikon komitatiiviruokkoamattomineniMonikon komitatiiviruokkoamattominesi
Monikon komitatiiviruokkoamattominemmeMonikon komitatiiviruokkoamattominenne
Monikon komitatiiviruokkoamattomineenMonikon komitatiiviruokkoamattominensa
Monikon akkusatiiviruokkoamattomatMonikon akkusatiiviruokkoamattomani
Monikon akkusatiiviruokkoamattomasiMonikon akkusatiiviruokkoamattomamme
Monikon akkusatiiviruokkoamattomanneMonikon akkusatiiviruokkoamattomansa
AkkusatiiviruokkoamattomaniAkkusatiiviruokkoamattomasi
AkkusatiiviruokkoamattomammeAkkusatiiviruokkoamattomanne
Akkusatiiviruokkoamattomansa

Luokat