| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | rommit | Genetiivi | rommin |
| Monikon genetiivi | rommien | Partitiivi | rommia |
| Monikon partitiivi | rommeja | Inessiivi | rommissa |
| Monikon inessiivi | rommeissa | Elatiivi | rommista |
| Monikon elatiivi | rommeista | Illatiivi | rommiin |
| Monikon illatiivi | rommeihin | Adessiivi | rommilla |
| Monikon adessiivi | rommeilla | Ablatiivi | rommilta |
| Monikon ablatiivi | rommeilta | Allatiivi | rommille |
| Monikon allatiivi | rommeille | Essiivi | rommina |
| Monikon essiivi | rommeina | Translatiivi | rommiksi |
| Monikon translatiivi | rommeiksi | Monikon instruktiivi | rommein |
| Abessiivi | rommitta | Monikon abessiivi | rommeitta |
| Monikon akkusatiivi | rommit |