| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jätän pöydälle | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | jätät pöydälle |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jätämme pöydälle | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | jätätte pöydälle |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jättävät pöydälle | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätin pöydälle |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätit pöydälle | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jätti pöydälle |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätimme pöydälle | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jätitte pöydälle |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jättivät pöydälle | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisin pöydälle |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisit pöydälle | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jättäisi pöydälle |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisimme pöydälle | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | jättäisitte pöydälle |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jättäisivät pöydälle | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | jätä pöydälle |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jättäköön pöydälle | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | jättäkäämme pöydälle |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | jättäkää pöydälle | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jättäkööt pöydälle |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jättänen pöydälle | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | jättänet pöydälle |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jättänee pöydälle | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jättänemme pöydälle |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | jättänette pöydälle | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jättänevät pöydälle |