Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjätän pöydälleYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensjätät pöydälle
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjätämme pöydälleMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensjätätte pöydälle
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensjättävät pöydälleYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijätin pöydälle
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektijätit pöydälleYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijätti pöydälle
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijätimme pöydälleMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektijätitte pöydälle
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijättivät pöydälleYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjättäisin pöydälle
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensjättäisit pöydälleYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensjättäisi pöydälle
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjättäisimme pöydälleMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensjättäisitte pöydälle
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensjättäisivät pöydälleYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensjätä pöydälle
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensjättäköön pöydälleMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensjättäkäämme pöydälle
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensjättäkää pöydälleMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensjättäkööt pöydälle
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjättänen pöydälleYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensjättänet pöydälle
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensjättänee pöydälleMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjättänemme pöydälle
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensjättänette pöydälleMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensjättänevät pöydälle