| Monikko | kipsivalokset | Genetiivi | kipsivaloksen |
| Monikon genetiivi | kipsivalosten | Monikon genetiivi | kipsivaloksien |
| Partitiivi | kipsivalosta | Monikon partitiivi | kipsivaloksia |
| Inessiivi | kipsivaloksessa | Monikon inessiivi | kipsivaloksissa |
| Elatiivi | kipsivaloksesta | Monikon elatiivi | kipsivaloksista |
| Illatiivi | kipsivalokseen | Monikon illatiivi | kipsivaloksiin |
| Adessiivi | kipsivaloksella | Monikon adessiivi | kipsivaloksilla |
| Ablatiivi | kipsivalokselta | Monikon ablatiivi | kipsivaloksilta |
| Allatiivi | kipsivalokselle | Monikon allatiivi | kipsivaloksille |
| Essiivi | kipsivaloksena | Monikon essiivi | kipsivaloksina |
| Translatiivi | kipsivalokseksi | Monikon translatiivi | kipsivaloksiksi |
| Monikon instruktiivi | kipsivaloksin | Abessiivi | kipsivaloksetta |
| Monikon abessiivi | kipsivaloksitta | Monikon akkusatiivi | kipsivalokset |