| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| 5. | |
| Monikko | noviisit | Genetiivi | noviisin |
| Monikon genetiivi | noviisien | Partitiivi | noviisia |
| Monikon partitiivi | noviiseja | Inessiivi | noviisissa |
| Monikon inessiivi | noviiseissa | Elatiivi | noviisista |
| Monikon elatiivi | noviiseista | Illatiivi | noviisiin |
| Monikon illatiivi | noviiseihin | Adessiivi | noviisilla |
| Monikon adessiivi | noviiseilla | Ablatiivi | noviisilta |
| Monikon ablatiivi | noviiseilta | Allatiivi | noviisille |
| Monikon allatiivi | noviiseille | Essiivi | noviisina |
| Monikon essiivi | noviiseina | Translatiivi | noviisiksi |
| Monikon translatiivi | noviiseiksi | Monikon instruktiivi | noviisein |
| Abessiivi | noviisitta | Monikon abessiivi | noviiseitta |
| Monikon akkusatiivi | noviisit |