| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | matematiikka | |
| 2. | matematiikka | |
| Monikko | nollavektorit | Genetiivi | nollavektorin |
| Monikon genetiivi | nollavektorien | Monikon genetiivi | nollavektoreiden |
| Monikon genetiivi | nollavektoreitten | Partitiivi | nollavektoria |
| Monikon partitiivi | nollavektoreita | Monikon partitiivi | nollavektoreja |
| Inessiivi | nollavektorissa | Monikon inessiivi | nollavektoreissa |
| Elatiivi | nollavektorista | Monikon elatiivi | nollavektoreista |
| Illatiivi | nollavektoriin | Monikon illatiivi | nollavektoreihin |
| Adessiivi | nollavektorilla | Monikon adessiivi | nollavektoreilla |
| Ablatiivi | nollavektorilta | Monikon ablatiivi | nollavektoreilta |
| Allatiivi | nollavektorille | Monikon allatiivi | nollavektoreille |
| Essiivi | nollavektorina | Monikon essiivi | nollavektoreina |
| Translatiivi | nollavektoriksi | Monikon translatiivi | nollavektoreiksi |
| Monikon instruktiivi | nollavektorein | Abessiivi | nollavektoritta |
| Monikon abessiivi | nollavektoreitta | Monikon akkusatiivi | nollavektorit |