| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| Monikko | puuskat | Genetiivi | puuskan |
| Monikon genetiivi | puuskien | Partitiivi | puuskaa |
| Monikon partitiivi | puuskia | Inessiivi | puuskassa |
| Monikon inessiivi | puuskissa | Elatiivi | puuskasta |
| Monikon elatiivi | puuskista | Illatiivi | puuskaan |
| Monikon illatiivi | puuskiin | Adessiivi | puuskalla |
| Monikon adessiivi | puuskilla | Ablatiivi | puuskalta |
| Monikon ablatiivi | puuskilta | Allatiivi | puuskalle |
| Monikon allatiivi | puuskille | Essiivi | puuskana |
| Monikon essiivi | puuskina | Translatiivi | puuskaksi |
| Monikon translatiivi | puuskiksi | Monikon instruktiivi | puuskin |
| Abessiivi | puuskatta | Monikon abessiivi | puuskitta |
| Monikon akkusatiivi | puuskat |