| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kaksinnaimiset | Genetiivi | kaksinnaimisen |
| Monikon genetiivi | kaksinnaimisten | Monikon genetiivi | kaksinnaimisien |
| Partitiivi | kaksinnaimista | Monikon partitiivi | kaksinnaimisia |
| Inessiivi | kaksinnaimisessa | Monikon inessiivi | kaksinnaimisissa |
| Elatiivi | kaksinnaimisesta | Monikon elatiivi | kaksinnaimisista |
| Illatiivi | kaksinnaimiseen | Monikon illatiivi | kaksinnaimisiin |
| Adessiivi | kaksinnaimisella | Monikon adessiivi | kaksinnaimisilla |
| Ablatiivi | kaksinnaimiselta | Monikon ablatiivi | kaksinnaimisilta |
| Allatiivi | kaksinnaimiselle | Monikon allatiivi | kaksinnaimisille |
| Essiivi | kaksinnaimisena | Monikon essiivi | kaksinnaimisina |
| Translatiivi | kaksinnaimiseksi | Monikon translatiivi | kaksinnaimisiksi |
| Monikon instruktiivi | kaksinnaimisin | Abessiivi | kaksinnaimisetta |
| Monikon abessiivi | kaksinnaimisitta | Monikon akkusatiivi | kaksinnaimiset |