| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | idiolatriat | Genetiivi | idiolatrian |
| Monikon genetiivi | idiolatrioiden | Monikon genetiivi | idiolatrioitten |
| Partitiivi | idiolatriaa | Monikon partitiivi | idiolatrioita |
| Inessiivi | idiolatriassa | Monikon inessiivi | idiolatrioissa |
| Elatiivi | idiolatriasta | Monikon elatiivi | idiolatrioista |
| Illatiivi | idiolatriaan | Monikon illatiivi | idiolatrioihin |
| Adessiivi | idiolatrialla | Monikon adessiivi | idiolatrioilla |
| Ablatiivi | idiolatrialta | Monikon ablatiivi | idiolatrioilta |
| Allatiivi | idiolatrialle | Monikon allatiivi | idiolatrioille |
| Essiivi | idiolatriana | Monikon essiivi | idiolatrioina |
| Translatiivi | idiolatriaksi | Monikon translatiivi | idiolatrioiksi |
| Monikon instruktiivi | idiolatrioin | Abessiivi | idiolatriatta |
| Monikon abessiivi | idiolatrioitta | Monikon akkusatiivi | idiolatriat |